God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Albert Schweitzers Vej 22, 2450 København SV · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -2,1 % | -12,7 % | 13,4 % | -0,5 % | -1,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 108,8 % | 13,8 % | — | — | 62,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 76,7 % | 86,2 % | 100 % | 100 % | 97,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -2,7 % | -14,7 % | 13,4 % | -0,5 % | -1,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 76,7 % | 86,2 % | 100 % | 100 % | 97,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 23,3 % | 13,8 % | 0 % | 0 % | 2,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 2,7 % | 7,7 % | — | — | 39,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste | – | – | – | – | -5 | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 77.154 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 77 | 0 | 33 | 0 | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -6.381 kr. i 2021 til -5.301 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | -30 | 32 | -1 | -5 | −347 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -6.381 kr. i 2021 til -4.135 kr. i 2025 (+35 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | -30 | 32 | -1 | -4 | −249 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 230 | 234 | 234 | 234 | 234 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 230 | 234 | 234 | 234 | 234 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.921 kr. i 2021 til 1.959 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | −13 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 78 | 5 | 3 | 2 | 3 | +38 % | |
| Aktiver i alt | 308 | 239 | 238 | 236 | 237 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 236.024 kr. i 2021 til 232.303 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 236 | 206 | 238 | 236 | 232 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 71.535 kr. i 2021 til 5.000 kr. i 2025 (−93 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 72 | 33 | 0 | – | 5 | – | |
| Passiver i alt | 308 | 239 | 238 | 236 | 237 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København SV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København