Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Vedøvej 5, 8560 Kolind · Anden specialiseret engroshandel i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 38,1 % | 38,8 % | 30,9 % | 30,8 % | 29 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 952,6 % | 923 % | 817,2 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 78,8 % | 78,2 % | 79,1 % | 81,4 % | 82,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 48,4 % | 49,6 % | 39 % | 37,8 % | 35,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 78,8 % | 78,2 % | 79,1 % | 81,4 % | 82,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 21,2 % | 21,8 % | 20,9 % | 18,6 % | 17,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 267 % | 641,3 % | 289,5 % | 137,7 % | 307,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 185.658 kr. i 2022 til 99.669 kr. i 2026 (−46 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 186 | 192 | 126 | 113 | 100 | −12 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 185.658 kr. i 2022 til 99.669 kr. i 2026 (−46 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 186 | 192 | 126 | 113 | 100 | −12 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 181.473 kr. i 2022 til 103.877 kr. i 2026 (−43 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 181 | 191 | 124 | 116 | 104 | −10 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 141.549 kr. i 2022 til 81.019 kr. i 2026 (−43 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 142 | 149 | 97 | 90 | 81 | −10 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 104.115 kr. i 2022 til 80.712 kr. i 2026 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 104 | 267 | 111 | 40 | 81 | +102 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 371 | 384 | 314 | 293 | 279 | −5 % | |
| Aktiver i alt | 371 | 384 | 314 | 293 | 279 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 292.553 kr. i 2022 til 229.870 kr. i 2026 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 293 | 301 | 249 | 239 | 230 | −4 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 39.924 kr. i 2022 til 22.858 kr. i 2026 (−43 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 40 | 42 | 27 | 25 | 23 | −10 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 38.995 kr. i 2022 til 26.277 kr. i 2026 (−33 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 39 | 42 | 38 | 29 | 26 | −9 % | |
| Passiver i alt | 371 | 384 | 314 | 293 | 279 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | – | 0 | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Kolind — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs