Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Pærgårdsvej 5, 7130 Juelsminde · Forberedende byggepladsarbejder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,6 | 1,7 | 1 | 0,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 29,2 % | 23,3 % | 18,6 % | -2 % | -7,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 136,4 % | 169,7 % | 218,3 % | 193 % | 142,9 % | God | |
| Soliditetsgrad | 39,7 % | 45,3 % | 56,6 % | 63,4 % | 42,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 73,5 % | 51,4 % | 32,8 % | -3,2 % | -17 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 218.120 kr. | 332.671 kr. | 356.954 kr. | 84.359 kr. | -21.587 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 39,7 % | 45,3 % | 56,6 % | 63,4 % | 42,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 60,3 % | 54,7 % | 43,4 % | 36,6 % | 57,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 28,4 % | 40,7 % | 29,7 % | 29,7 % | 66,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 730.107 kr. i 2021 til 703.543 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 730 | 813 | 796 | 727 | 704 | −3 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 511.987 kr. i 2021 til 725.130 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 512 | 480 | 439 | 643 | 725 | +13 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 211.482 kr. i 2021 til -127.962 kr. i 2025 (−161 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 211 | 306 | 321 | -22 | -128 | −481 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 210.079 kr. i 2021 til -128.506 kr. i 2025 (−161 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 210 | 304 | 313 | -22 | -129 | −482 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 164.001 kr. i 2021 til -101.999 kr. i 2025 (−162 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 164 | 236 | 238 | -22 | -102 | −357 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 109 | 82 | 90 | 336 | 230 | −32 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 21 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 109 | 82 | 90 | 336 | 251 | −25 % | |
| Varebeholdninger | – | – | 301 | 272 | 199 | −27 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 94.137 kr. i 2021 til 540.598 kr. i 2025 (+474 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 94 | 223 | 162 | 119 | 541 | +355 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 453 | 930 | 1.192 | 774 | 1.168 | +51 % | |
| Aktiver i alt | 562 | 1.012 | 1.282 | 1.110 | 1.419 | +28 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 223.145 kr. i 2021 til 601.691 kr. i 2025 (+170 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 223 | 459 | 726 | 704 | 602 | −14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 331.836 kr. i 2021 til 817.217 kr. i 2025 (+146 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 332 | 548 | 546 | 401 | 817 | +104 % | |
| Passiver i alt | 562 | 1.012 | 1.282 | 1.110 | 1.419 | +28 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Juelsminde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hedensted