Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Teglvænget 163, 7400 Herning · Forberedende byggepladsarbejder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | 1,3 | 2,1 | 0,6 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,2 % | -8,3 % | 6,3 % | -7,2 % | -2,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 95,3 % | 78,2 % | 140,3 % | 315,1 % | 306,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 13,6 % | 6,5 % | 12,1 % | 6,1 % | 3,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 45,9 % | -126,5 % | 52,4 % | -117,7 % | -78,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 560.500 kr. | 272.703 kr. | 599.314 kr. | -114.217 kr. | 199.251 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 13,6 % | 6,5 % | 12,1 % | 6,1 % | 3,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 86,4 % | 93,5 % | 87,9 % | 93,9 % | 96,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 50,5 % | 4,6 % | 8,5 % | 87,6 % | 59,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.046.256 kr. i 2021 til 764.939 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.046 | 700 | 997 | 313 | 765 | +145 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 485.756 kr. i 2021 til 565.688 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 486 | 427 | 388 | 427 | 566 | +32 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 467.389 kr. i 2021 til 54.108 kr. i 2025 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 467 | 170 | 503 | -241 | 54 | +122 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 421.384 kr. i 2021 til -136.330 kr. i 2025 (−132 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 421 | -383 | 362 | -365 | -136 | +63 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 321.161 kr. i 2021 til -131.230 kr. i 2025 (−141 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 321 | -391 | 339 | -350 | -131 | +63 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.538 | 1.703 | 1.606 | 1.509 | 1.419 | −6 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.560 | 2.161 | 2.100 | 0 | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.097 | 3.864 | 3.706 | 1.509 | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 554.652 kr. i 2021 til 634.480 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 555 | 50 | 99 | 942 | 634 | −33 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.045 | 849 | 1.642 | 3.387 | 3.284 | −3 % | |
| Aktiver i alt | 5.143 | 4.713 | 5.348 | 4.896 | 4.704 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 699.297 kr. i 2021 til 166.356 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 699 | 309 | 648 | 298 | 166 | −44 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 3.339.828 kr. i 2021 til 3.467.423 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.340 | 3.304 | 3.510 | 3.519 | 3.467 | −1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.097.289 kr. i 2021 til 1.070.187 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.097 | 1.086 | 1.170 | 1.075 | 1.070 | −0 % | |
| Passiver i alt | 5.143 | 4.713 | 5.348 | 4.896 | 4.704 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning