Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hvidelvej 20, 7400 Herning · El-installation
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,1 | 1,1 | 1,2 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 17,3 % | 8,3 % | 10,3 % | 9,7 % | -3,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 127,4 % | 126,8 % | 150,6 % | 148,1 % | 138,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | 24,5 % | 26 % | 36,8 % | 37,9 % | 35,3 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 70,6 % | 31,9 % | 28,1 % | 25,5 % | -10,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.415.076 kr. | 1.759.607 kr. | 2.281.416 kr. | 2.904.834 kr. | 366.293 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 24,5 % | 26 % | 36,8 % | 37,9 % | 35,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 75,5 % | 74 % | 63,2 % | 62,1 % | 64,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 2,6 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 11.703.813 kr. i 2021 til 17.812.801 kr. i 2025 (+52 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.704 | 17.140 | 16.460 | 17.539 | 17.813 | +2 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 9.288.737 kr. i 2021 til 17.446.508 kr. i 2025 (+88 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.289 | 15.380 | 14.179 | 14.634 | 17.447 | +19 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.208.438 kr. i 2021 til -456.078 kr. i 2025 (−121 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.208 | 1.480 | 2.024 | 2.350 | -456 | −119 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.161.669 kr. i 2021 til -746.055 kr. i 2025 (−135 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.162 | 1.435 | 1.766 | 2.148 | -746 | −135 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.684.448 kr. i 2021 til -597.491 kr. i 2025 (−135 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.684 | 1.118 | 1.369 | 1.666 | -597 | −136 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 331 | 755 | 498 | 1.242 | 1.580 | +27 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 138 | 138 | 138 | 138 | 138 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 469 | 893 | 636 | 1.380 | 1.718 | +24 % | |
| Varebeholdninger | 1.789 | 3.291 | 3.069 | 2.850 | 3.483 | +22 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 187.912 kr. i 2021 til 67.851 kr. i 2025 (−64 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 188 | 19 | 19 | 19 | 68 | +258 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.287 | 12.587 | 12.616 | 15.872 | 15.103 | −5 % | |
| Aktiver i alt | 9.756 | 13.480 | 13.252 | 17.252 | 16.820 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.385.969 kr. i 2021 til 5.941.042 kr. i 2025 (+149 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.386 | 3.504 | 4.873 | 6.539 | 5.941 | −9 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 7.291.441 kr. i 2021 til 10.879.020 kr. i 2025 (+49 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.291 | 9.925 | 8.379 | 10.714 | 10.879 | +2 % | |
| Passiver i alt | 9.756 | 13.480 | 13.252 | 17.252 | 16.820 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 19 kr. i 2021 til 39 kr. i 2025 (+105 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 19 | 34 | 31 | 33 | 39 | +18 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning