Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Elmegårdsvej 38A, 8361 Hasselager · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 13 | 9,9 | 6,3 | 6,6 | 5,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,1 % | 1,4 % | 0 % | 0,9 % | 0,6 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 8 % | 1,9 % | 5,5 % | 5,3 % | 0,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 1,6 % | 3 % | 3 % | 3,9 % | 4,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 67 % | 48,4 % | 1,4 % | 23,5 % | 13,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 522.846 kr. | 496.817 kr. | 315.508 kr. | 428.537 kr. | 360.305 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 1,6 % | 3 % | 3 % | 3,9 % | 4,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 98,4 % | 97 % | 97 % | 96,1 % | 95,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 6,1 % | 0,1 % | 0 % | 2,4 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 522.846 kr. i 2021 til 360.305 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 523 | 497 | 316 | 429 | 360 | −16 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 482.630 kr. i 2021 til 295.563 kr. i 2025 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 483 | 447 | 266 | 364 | 296 | −19 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 139.529 kr. i 2021 til 83.619 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 140 | 193 | 6 | 125 | 84 | −33 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 108.348 kr. i 2021 til 65.046 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 108 | 152 | 5 | 97 | 65 | −33 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.805 | 10.472 | 10.423 | 10.358 | 10.293 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.805 | 10.472 | 10.423 | 10.358 | 10.293 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 279.985 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 280 | 6 | 0 | 150 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 369 | 111 | 342 | 329 | 34 | −90 % | |
| Aktiver i alt | 10.174 | 10.584 | 10.765 | 10.687 | 10.327 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 161.707 kr. i 2021 til 480.564 kr. i 2025 (+197 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 162 | 313 | 318 | 416 | 481 | +16 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 5.255.982 kr. i 2021 til 3.134.913 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.256 | 4.119 | 3.911 | 3.753 | 3.135 | −16 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.612.466 kr. i 2021 til 6.417.563 kr. i 2025 (+39 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.612 | 5.963 | 6.261 | 6.229 | 6.418 | +3 % | |
| Passiver i alt | 10.174 | 10.584 | 10.765 | 10.687 | 10.327 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hasselager — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus