God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Vellingvej 64, 6950 Ringkøbing · Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 4,3 | 10,2 | 2 | 0,5 | 2,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 4,1 % | 13,1 % | 1,1 % | 3,6 % | 4,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 93,3 % | 161,7 % | 157,8 % | 148,1 % | 130 % | God | |
| Soliditetsgrad | 69,1 % | 71,5 % | 74,4 % | 74,7 % | 69,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 5,9 % | 18,3 % | 1,4 % | 4,8 % | 6,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 815.056 kr. | 2.358.939 kr. | 450.163 kr. | 110.665 kr. | 643.243 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 69,1 % | 71,5 % | 74,4 % | 74,7 % | 69,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 30,9 % | 28,5 % | 25,6 % | 25,3 % | 30,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 10,3 % | 2 % | 89,5 % | 6,2 % | 3,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 815.056 kr. i 2022 til 643.243 kr. i 2026 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 815 | 2.359 | 458 | 111 | 643 | +481 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 626.645 kr. i 2022 til 411.057 kr. i 2026 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 627 | 2.127 | 218 | -92 | 411 | +548 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 563.057 kr. i 2022 til 767.313 kr. i 2026 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 563 | 2.062 | 164 | 559 | 767 | +37 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 431.139 kr. i 2022 til 598.785 kr. i 2026 (+39 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 431 | 1.635 | 126 | 436 | 599 | +37 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 7.443 | 7.672 | 7.440 | 7.264 | 9.012 | +24 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 694 | 694 | 694 | 1.657 | 2.065 | +25 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 8.137 | 8.366 | 8.134 | 8.921 | 11.077 | +24 % | |
| Varebeholdninger | 1.691 | 3.359 | 720 | 2.207 | 1.093 | −50 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 269.219 kr. i 2022 til 71.840 kr. i 2026 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 269 | 53 | 2.043 | 140 | 72 | −49 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.449 | 4.149 | 3.600 | 3.341 | 2.987 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 10.586 | 12.515 | 11.733 | 12.262 | 14.064 | +15 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 7.313.683 kr. i 2022 til 9.764.431 kr. i 2026 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.314 | 8.949 | 8.730 | 9.166 | 9.764 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2022 til 972.822 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 0 | 0 | – | 973 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 2.624.353 kr. i 2022 til 2.297.901 kr. i 2026 (−12 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.624 | 2.566 | 2.282 | 2.256 | 2.298 | +2 % | |
| Passiver i alt | 10.586 | 12.515 | 11.733 | 12.262 | 14.064 | +15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ringkøbing — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringkøbing-Skjern