Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Christianshave 9, 3400 Hillerød · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 15,4 % | 20,9 % | -3,7 % | 20,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | 497,7 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 99,9 % | 89,6 % | 99,9 % | 98,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 15,4 % | 23,3 % | -3,7 % | 20,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 99,9 % | 89,6 % | 99,9 % | 98,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 0,1 % | 10,4 % | 0,1 % | 1,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 140,5 % | 106,8 % | 181,9 % | 11,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -8.005 kr. i 2022 til -20.833 kr. i 2026 (−160 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -8 | -11 | -12 | -18 | -21 | −15 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 209.527 kr. i 2022 til 1.943.317 kr. i 2026 (+827 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 210 | 1.342 | 1.741 | -238 | 1.943 | +918 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 244.315 kr. i 2022 til 1.756.329 kr. i 2026 (+619 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 244 | 1.300 | 1.657 | -255 | 1.756 | +788 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 4.325 | 5.478 | 3.836 | 3.513 | 4.667 | +33 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.325 | 5.478 | 3.836 | 3.513 | 4.667 | +33 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 3.981 kr. i 2022 til 16.728 kr. i 2026 (+320 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | 7 | 878 | 9 | 17 | +84 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.834 | 2.973 | 4.089 | 3.340 | 4.083 | +22 % | |
| Aktiver i alt | 7.159 | 8.451 | 7.925 | 6.853 | 8.749 | +28 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 7.145.978 kr. i 2022 til 8.604.353 kr. i 2026 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.146 | 8.446 | 7.103 | 6.848 | 8.604 | +26 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 13.191 kr. i 2022 til 145.140 kr. i 2026 (+1000 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 13 | 5 | 822 | 5 | 145 | +2803 % | |
| Passiver i alt | 7.159 | 8.451 | 7.925 | 6.853 | 8.749 | +28 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hillerød — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hillerød