Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Michael Jensens Vej 8, 7400 Herning · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 3,3 | 2,4 | 3,1 | 2,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 3,8 % | 1,6 % | 3,6 % | 3,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 58,2 % | 66,1 % | 67,8 % | 121,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | 49,8 % | 52,1 % | 56,9 % | 60,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 7,6 % | 3,1 % | 6,3 % | 5,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 1.114.000 kr. | 817.000 kr. | 1.165.000 kr. | 1.069.000 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 49,8 % | 52,1 % | 56,9 % | 60,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 50,2 % | 47,9 % | 43,1 % | 39,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 58,2 % | 66,1 % | 67,8 % | 121,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2023 | 2024 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.114.000 kr. i 2023 til 1.069.000 kr. i 2026 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.114 | 817 | 817 | 1.165 | 1.069 | −8 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 775.000 kr. i 2023 til 682.000 kr. i 2026 (−12 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 775 | 478 | 478 | 786 | 682 | −13 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 694.000 kr. i 2023 til 581.000 kr. i 2026 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 694 | 289 | 289 | 630 | 581 | −8 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 541.000 kr. i 2023 til 453.000 kr. i 2026 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 541 | 226 | 226 | 492 | 453 | −8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 13.609 | 13.270 | 13.270 | 13.131 | 12.744 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 13.609 | 13.270 | 13.270 | 13.131 | 12.744 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 644.000 kr. i 2023 til 988.000 kr. i 2026 (+53 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 644 | 802 | 802 | 614 | 988 | +61 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 644 | 802 | 802 | 614 | 988 | +61 % | |
| Aktiver i alt | 14.253 | 14.072 | 14.072 | 13.745 | 13.732 | −0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 7.104.000 kr. i 2023 til 8.275.000 kr. i 2026 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.104 | 7.330 | 7.330 | 7.822 | 8.275 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.223.000 kr. i 2023 til 2.017.000 kr. i 2026 (−37 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.223 | 2.784 | 2.784 | 2.304 | 2.017 | −12 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.107.000 kr. i 2023 til 811.000 kr. i 2026 (−27 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.107 | 1.214 | 1.214 | 905 | 811 | −10 % | |
| Passiver i alt | 14.253 | 14.072 | 14.072 | 13.745 | 13.732 | −0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning