Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Melbærvej 7, 6920 Videbæk · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 4,7 | 4,6 | 4 | 4,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 6,6 % | 6,7 % | 5,6 % | 6,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 38,8 % | 36,4 % | 45,9 % | 35 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 15,1 % | 22,4 % | 28 % | 36,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 43,4 % | 29,8 % | 20,1 % | 17,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 557.229 kr. | 547.706 kr. | 478.695 kr. | 570.912 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 15,1 % | 22,4 % | 28 % | 36,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 84,9 % | 77,6 % | 72 % | 63,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0 % | 2,5 % | 18,4 % | 0,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 646.965 kr. i 2021 til 570.912 kr. i 2025 (−12 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 647 | 557 | 548 | 479 | 571 | +19 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 523.696 kr. i 2021 til 452.489 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 524 | 439 | 429 | 360 | 452 | +26 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 473.344 kr. i 2021 til 336.775 kr. i 2025 (−29 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 473 | 375 | 367 | 310 | 337 | +9 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 369.217 kr. i 2021 til 262.690 kr. i 2025 (−29 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 369 | 292 | 286 | 242 | 263 | +9 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.252 | 4.133 | 4.015 | 3.896 | 3.778 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.252 | 4.133 | 4.015 | 3.896 | 3.778 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 202.878 kr. i 2021 til 2.436 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 203 | 0 | 18 | 155 | 2 | −98 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 364 | 313 | 266 | 386 | 234 | −39 % | |
| Aktiver i alt | 4.616 | 4.446 | 4.280 | 4.282 | 4.012 | −6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 680.869 kr. i 2021 til 1.463.537 kr. i 2025 (+115 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 681 | 673 | 959 | 1.201 | 1.464 | +22 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.168.729 kr. i 2021 til 1.635.882 kr. i 2025 (−48 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.169 | 2.771 | 2.380 | 2.013 | 1.636 | −19 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 585.884 kr. i 2021 til 667.718 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 586 | 805 | 729 | 840 | 668 | −20 % | |
| Passiver i alt | 4.616 | 4.446 | 4.280 | 4.282 | 4.012 | −6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Videbæk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringkøbing-Skjern