Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kirkebakken 23, 6200 Aabenraa · Køb og salg af egen fast ejendom
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 11,6 | 16,2 | 28,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | -1 % | 1,3 % | 7,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 0,2 % | 0,1 % | 28,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 8,3 % | 9,6 % | 16,1 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | -11,7 % | 13,5 % | 45,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 322.668 kr. | 453.048 kr. | 826.431 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 8,3 % | 9,6 % | 16,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 91,7 % | 90,4 % | 83,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | 27,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 373.805 kr. i 2021 til 826.431 kr. i 2025 (+121 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 374 | 336 | 323 | 453 | 826 | +82 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 327.951 kr. i 2021 til 797.192 kr. i 2025 (+143 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 328 | 307 | 295 | 425 | 797 | +88 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 115.027 kr. i 2021 til 507.924 kr. i 2025 (+342 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 115 | 101 | -50 | 88 | 508 | +479 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 82.511 kr. i 2021 til 414.666 kr. i 2025 (+403 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 83 | 74 | -50 | 66 | 415 | +526 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.166 | 5.137 | 5.144 | 5.116 | 4.319 | −16 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.166 | 5.137 | 5.144 | 5.116 | 4.319 | −16 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | 1.315 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | 0 | 8 | 6 | 1.333 | +20944 % | |
| Aktiver i alt | 5.167 | 5.137 | 5.152 | 5.123 | 5.651 | +10 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 402.157 kr. i 2021 til 907.146 kr. i 2025 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 402 | 476 | 426 | 492 | 907 | +84 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.765.078 kr. i 2021 til 4.743.955 kr. i 2025 (−0 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.765 | 4.661 | 4.726 | 4.630 | 4.744 | +2 % | |
| Passiver i alt | 5.167 | 5.137 | 5.152 | 5.123 | 5.651 | +10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aabenraa — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aabenraa