Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Solbakken 46, 8450 Hammel · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 2,7 | 2,8 | 2,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | -3,6 % | 0,7 % | 1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 0,1 % | 1,7 % | 37,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 28,2 % | 28,7 % | 29,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | -12,8 % | 2,6 % | 3,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | -2.429.173 kr. | 3.329.815 kr. | 3.577.793 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 28,2 % | 28,7 % | 29,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 71,8 % | 71,3 % | 70,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 0,1 % | 1,6 % | 36,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 4.774.640 kr. i 2021 til 4.988.881 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.775 | 4.677 | 4.777 | 5.012 | 4.989 | −0 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.028.788 kr. i 2021 til 1.599.782 kr. i 2025 (+56 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.029 | 1.321 | 1.546 | 1.586 | 1.600 | +1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 14.734.558 kr. i 2021 til 3.452.880 kr. i 2025 (−77 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 14.735 | -204 | -2.625 | 3.155 | 3.453 | +9 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 14.077.680 kr. i 2021 til 1.455.001 kr. i 2025 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 14.078 | 671 | -5.089 | 1.043 | 1.455 | +40 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 10.979.575 kr. i 2021 til 1.141.455 kr. i 2025 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 10.980 | 460 | -3.971 | 812 | 1.141 | +41 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 116.808 | 114.311 | 109.956 | 109.816 | 109.973 | +0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 116.808 | 114.311 | 109.956 | 109.816 | 109.973 | +0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 208.543 kr. i 2021 til 811.528 kr. i 2025 (+289 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 209 | 1.304 | 1 | 21 | 812 | +3704 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.714 | 1.347 | 1 | 23 | 824 | +3488 % | |
| Aktiver i alt | 118.522 | 115.658 | 109.957 | 109.839 | 110.797 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 35.139.220 kr. i 2021 til 32.709.876 kr. i 2025 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 35.139 | 35.299 | 31.028 | 31.541 | 32.710 | +4 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 65.193.789 kr. i 2021 til 65.154.864 kr. i 2025 (−0 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 65.194 | 66.204 | 66.589 | 66.325 | 65.155 | −2 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 5.582.729 kr. i 2021 til 2.207.363 kr. i 2025 (−60 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.583 | 2.231 | 1.661 | 1.319 | 2.207 | +67 % | |
| Passiver i alt | 118.522 | 115.658 | 109.957 | 109.839 | 110.797 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hammel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov