Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Aqqusinersuaq 6, 3900 Nuuk · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 5,9 | -0,3 | -1,6 | 1,8 | 2,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,1 % | -1,3 % | -2,1 % | -1,1 % | 3,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 0 % | 0,1 % | 0,1 % | 0,7 % | 0,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 22,2 % | 7,6 % | 1,7 % | 0,5 % | 4,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 5,2 % | -16,6 % | -123,8 % | -226,6 % | 87,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | 6.791.959 kr. | 13.895.097 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 22,2 % | 7,6 % | 1,7 % | 0,5 % | 4,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 77,8 % | 92,4 % | 98,3 % | 99,5 % | 95,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 0,1 % | 0 % | 0,3 % | 0,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 645.722 kr. i 2021 til 13.895.097 kr. i 2025 (+2052 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 646 | -34 | -172 | 6.792 | 13.895 | +105 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.966.594 kr. i 2024 til 8.770.611 kr. i 2025 (+196 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 2.967 | 8.771 | +196 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 373.351 kr. i 2021 til 5.598.804 kr. i 2025 (+1400 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 373 | -1.033 | -3.432 | -1.906 | 5.599 | +394 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 274.510 kr. i 2021 til 4.199.104 kr. i 2025 (+1430 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 275 | -759 | -2.522 | -1.413 | 4.199 | +397 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 24.001 | 59.722 | 117.566 | 122.680 | 118.162 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 24.001 | 59.722 | 117.566 | 122.680 | 118.162 | −4 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2021 til 574.380 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 24 | 48 | 349 | 574 | +65 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 24 | 51 | 776 | 768 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 24.001 | 59.745 | 117.616 | 123.456 | 118.930 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 5.318.584 kr. i 2021 til 4.822.848 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.319 | 4.560 | 2.037 | 624 | 4.823 | +673 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 15.077.513 kr. i 2022 til 15.076.255 kr. i 2025 (−0 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 15.078 | 15.183 | 15.319 | 15.076 | −2 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 17.211.091 kr. i 2021 til 97.835.799 kr. i 2025 (+468 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 17.211 | 38.911 | 100.108 | 107.513 | 97.836 | −9 % | |
| Passiver i alt | 24.001 | 59.745 | 117.616 | 123.456 | 118.930 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuuk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq