Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Erhvervsvangen 6, 5792 Årslev · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 4,7 | 2,8 | 2,2 | 2,3 | 2,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 3 % | -0,3 % | 0,6 % | 0,8 % | 0,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | — | 16,1 % | 11,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 25,7 % | 15 % | 14,7 % | 15,2 % | 15,9 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 11,5 % | -1,7 % | 4 % | 5,1 % | 0,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 184.382 kr. | 238.692 kr. | 193.209 kr. | 212.144 kr. | 221.919 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 25,7 % | 15 % | 14,7 % | 15,2 % | 15,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 74,3 % | 85 % | 85,3 % | 84,8 % | 84,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | 14,5 % | 10 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 184.382 kr. i 2021 til 221.919 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 184 | 239 | 193 | 212 | 222 | +5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | 0 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 145.183 kr. i 2021 til 114.452 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 145 | 155 | 105 | 118 | 114 | −3 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 90.883 kr. i 2021 til 3.556 kr. i 2025 (−96 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 91 | -14 | 30 | 39 | 4 | −91 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 67.411 kr. i 2021 til 2.774 kr. i 2025 (−96 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 67 | -10 | 24 | 32 | 3 | −91 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 3.613 | 3.622 | +0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.476 | 3.456 | 3.530 | 3.613 | 3.622 | +0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 401.768 kr. i 2021 til 309.529 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 402 | 24 | 131 | 472 | 310 | −34 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 798 | 362 | 542 | 525 | 348 | −34 % | |
| Aktiver i alt | 2.274 | 3.817 | 4.073 | 4.138 | 3.969 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 584.126 kr. i 2021 til 632.974 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 584 | 574 | 598 | 630 | 633 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | 36 | 36 | 0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.262.122 kr. i 2024 til 3.081.976 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 3.262 | 3.082 | −6 % | |
| Passiver i alt | 2.274 | 3.817 | 4.073 | 4.138 | 3.969 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Årslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Faaborg-Midtfyn