Kritisk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Købmagergade 31, 1150 København K · Ejendomsmægleres aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | -0,5 | -2,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -80,6 % | 76,4 % | 26,9 % | -15,3 % | -54,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 385,9 % | >999 % | 154 % | 15,5 % | 19,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 74,1 % | 79,5 % | 35,7 % | 0,9 % | -53,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -108,8 % | 96,1 % | 75,4 % | <999 % | 101,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | -168.313 kr. | -504.063 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 74,1 % | 79,5 % | 35,7 % | 0,9 % | -53,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 25,9 % | 20,5 % | 64,3 % | 99,1 % | 153,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 10,3 % | 668,8 % | 4,3 % | 7,1 % | 3,6 % | Ingen vurdering |
positiv egenkapital er udslettet (slut ≤ 0)
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 84.049 kr. i 2022 til -399.116 kr. i 2026 (−575 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 84 | 5.340 | 227 | -75 | -399 | −431 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 319.973 kr. i 2022 til 104.947 kr. i 2026 (−67 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 320 | 104 | 81 | 93 | 105 | +13 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -226.309 kr. i 2025 til -580.445 kr. i 2026 (−156 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | – | -226 | -580 | −156 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -232.867 kr. i 2022 til -641.544 kr. i 2026 (−175 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -233 | 5.374 | 549 | -165 | -642 | −288 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -182.946 kr. i 2022 til -553.058 kr. i 2026 (−202 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -183 | 4.189 | 481 | -129 | -553 | −327 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 621 | 603 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 124 | 99 | 106 | +7 % | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 124 | 720 | 710 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 6.063 kr. i 2022 til 54.433 kr. i 2026 (+798 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6 | 547 | 46 | 58 | 54 | −6 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 227 | 5.482 | 1.660 | 127 | 304 | +139 % | |
| Aktiver i alt | 227 | 5.482 | 1.784 | 847 | 1.014 | +20 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 168.115 kr. i 2022 til -545.288 kr. i 2026 (−424 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 168 | 4.357 | 637 | 8 | -545 | −7118 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.043.856 kr. i 2023 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 1.044 | 69 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 58.804 kr. i 2022 til 1.525.203 kr. i 2026 (+2494 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 59 | 82 | 1.078 | 822 | 1.525 | +86 % | |
| Passiver i alt | 227 | 5.482 | 1.784 | 847 | 1.014 | +20 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København K — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København