God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Østervang 66, 4000 Roskilde · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 4,8 | 4,9 | 4,7 | 1,5 | 3,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,3 % | 2,4 % | 5,8 % | 2,7 % | 3,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 222,7 % | 231,6 % | 256,7 % | 232,1 % | 227,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 38,6 % | 39,8 % | 42,8 % | 43,5 % | 44,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 16,3 % | 5,9 % | 13,7 % | 6,2 % | 7,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 416.929 kr. | 423.582 kr. | 405.704 kr. | 133.423 kr. | 279.132 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 38,6 % | 39,8 % | 42,8 % | 43,5 % | 44,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 61,4 % | 60,2 % | 57,2 % | 56,5 % | 55,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 62,1 % | 44,9 % | 45,7 % | 45,3 % | 17 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 416.929 kr. i 2021 til 279.132 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 417 | 424 | 406 | 133 | 279 | +109 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 329.976 kr. i 2021 til 192.179 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 330 | 337 | 319 | 46 | 192 | +314 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 463.165 kr. i 2021 til 212.982 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 463 | 164 | 413 | 187 | 213 | +14 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 360.982 kr. i 2021 til 166.153 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 361 | 128 | 322 | 146 | 166 | +14 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.507 | 4.420 | 4.333 | 4.246 | 4.159 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.507 | 4.420 | 4.333 | 4.246 | 4.159 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 342.700 kr. i 2021 til 80.666 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 343 | 197 | 210 | 223 | 81 | −64 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.228 | 1.016 | 1.178 | 1.144 | 1.076 | −6 % | |
| Aktiver i alt | 5.736 | 5.436 | 5.511 | 5.390 | 5.235 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.214.403 kr. i 2021 til 2.348.346 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.214 | 2.163 | 2.357 | 2.342 | 2.348 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 2.873.225 kr. i 2021 til 2.244.873 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.873 | 2.721 | 2.564 | 2.405 | 2.245 | −7 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 551.656 kr. i 2021 til 473.684 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 552 | 439 | 459 | 493 | 474 | −4 % | |
| Passiver i alt | 5.736 | 5.436 | 5.511 | 5.390 | 5.235 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Roskilde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Roskilde