Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Torvet 6, 7400 Herning · Anden udlejning af boliger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 26,4 | 28,4 | 29,4 | 28,1 | 27,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,4 % | 2,7 % | 1,8 % | 0,9 % | 1,3 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 59,9 % | 94,7 % | 112 % | 90,1 % | 74,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 7,1 % | 9,8 % | 11,5 % | 12,6 % | 13,9 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 34,2 % | 27,7 % | 15,4 % | 7,2 % | 9,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.987.865 kr. | 2.138.875 kr. | 2.232.123 kr. | 2.126.829 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 7,1 % | 9,8 % | 11,5 % | 12,6 % | 13,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 92,9 % | 90,2 % | 88,5 % | 87,4 % | 86,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 46,8 % | 75,1 % | 69,8 % | 68 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.987.865 kr. i 2021 til 2.086.337 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.988 | 2.139 | 2.232 | 2.127 | 2.086 | −2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.912.466 kr. i 2021 til 2.051.025 kr. i 2024 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.912 | 2.063 | 2.156 | 2.051 | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.306.613 kr. i 2021 til 722.426 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.307 | 1.463 | 971 | 496 | 722 | +46 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.002.571 kr. i 2021 til 546.815 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.003 | 1.124 | 740 | 370 | 547 | +48 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 40.370 | 40.315 | 40.239 | 40.164 | 40.088 | −0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2021 til 796.972 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 468 | 882 | 765 | 797 | +4 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 775 | 948 | 1.316 | 988 | 878 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 41.145 | 41.263 | 41.556 | 41.151 | 40.966 | −0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.930.121 kr. i 2021 til 5.711.664 kr. i 2025 (+95 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.930 | 4.054 | 4.795 | 5.165 | 5.712 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 36.921.271 kr. i 2021 til 34.082.128 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 36.921 | 36.208 | 35.586 | 34.891 | 34.082 | −2 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.293.574 kr. i 2021 til 1.172.247 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.294 | 1.001 | 1.175 | 1.096 | 1.172 | +7 % | |
| Passiver i alt | 41.145 | 41.263 | 41.556 | 41.151 | 40.966 | −0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning