Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Gl Jernbanevej 4, 8763 Rask Mølle · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 4,4 | 4,1 | 3,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 4,6 % | 4,9 % | 4,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 14,5 % | 5 % | 6,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 33 % | 40,9 % | 46,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 13,9 % | 12 % | 10,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 459.172 kr. | 435.223 kr. | 413.364 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 33 % | 40,9 % | 46,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 67 % | 59,1 % | 53,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 13,7 % | 4,2 % | 4,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 334.711 kr. i 2021 til 413.364 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 335 | 425 | 459 | 435 | 413 | −5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 229.777 kr. i 2021 til 308.430 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 230 | 320 | 354 | 330 | 308 | −7 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 113.816 kr. i 2021 til 243.753 kr. i 2025 (+114 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 114 | 207 | 258 | 253 | 244 | −4 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 88.779 kr. i 2021 til 190.129 kr. i 2025 (+114 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 89 | 162 | 201 | 197 | 190 | −4 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.230 | 4.125 | 4.020 | 3.915 | 3.810 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.230 | 4.125 | 4.020 | 3.915 | 3.810 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 407.793 kr. i 2021 til 77.250 kr. i 2025 (−81 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 408 | 464 | 339 | 79 | 77 | −3 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 433 | 489 | 357 | 95 | 98 | +3 % | |
| Aktiver i alt | 4.663 | 4.614 | 4.378 | 4.011 | 3.909 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.081.834 kr. i 2021 til 1.832.103 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.082 | 1.243 | 1.445 | 1.642 | 1.832 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.138.341 kr. i 2021 til 1.599.329 kr. i 2025 (−49 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.138 | 2.919 | 2.473 | 1.900 | 1.599 | −16 % | |
| Passiver i alt | 4.663 | 4.614 | 4.378 | 4.011 | 3.909 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Rask Mølle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hedensted