Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Slavgårdsvej 1, 6560 Sommersted · Dyrkning af andre flerårige afgrøder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 0,2 | 3,4 | -1,2 | 5,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | -0,8 % | -1,7 % | -3,7 % | -0,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 4,1 % | 2,8 % | 4,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 0,5 % | -1,2 % | -4,8 % | 3,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -166,7 % | 139,6 % | 77,8 % | -18,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 2.467 kr. | 55.779 kr. | -24.638 kr. | 111.167 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 0,5 % | -1,2 % | -4,8 % | 3,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 99,5 % | 101,2 % | 104,8 % | 96,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 1,2 % | 1 % | 1,4 % | 4,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -17.157 kr. i 2021 til 111.167 kr. i 2025 (+748 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -17 | 2 | 56 | -25 | 111 | +551 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -18.429 kr. i 2021 til 90.108 kr. i 2025 (+589 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -18 | -14 | 40 | -46 | 90 | +297 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -28.979 kr. i 2021 til -38.116 kr. i 2022 (−32 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -29 | -38 | – | – | – | – | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -23.982 kr. i 2021 til -37.739 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -24 | -38 | -81 | -202 | -38 | +81 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.779 | 4.782 | 4.765 | 5.327 | 5.306 | −0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.779 | 4.782 | 4.765 | 5.327 | 5.306 | −0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 96.952 kr. i 2021 til 102.533 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 97 | 25 | 23 | 41 | 103 | +150 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 91 | 83 | 114 | +37 % | |
| Aktiver i alt | 4.884 | 4.819 | 4.856 | 5.410 | 5.420 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 60.984 kr. i 2021 til 202.134 kr. i 2025 (+231 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 61 | 23 | -58 | -260 | 202 | +178 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | 2.708 | 2.708 | 2.708 | 2.708 | 0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.823.331 kr. i 2021 til 2.509.534 kr. i 2025 (−48 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.823 | 2.088 | 2.205 | 2.962 | 2.510 | −15 % | |
| Passiver i alt | 4.884 | 4.819 | 4.856 | 5.410 | 5.420 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | – | – | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sommersted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Haderslev