Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Skovlytoften 33, 2840 Holte · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,4 | 1,2 | 1,6 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,8 % | 17,2 % | 11,7 % | 30,8 % | 12,7 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 131,9 % | 143 % | 161,7 % | 251,3 % | 176 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 26,9 % | 33,3 % | 41,2 % | 62,2 % | 47,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 25,1 % | 51,6 % | 28,4 % | 49,6 % | 26,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 4.676.572 kr. | 4.735.650 kr. | 3.064.856 kr. | 7.633.851 kr. | 2.485.561 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 26,9 % | 33,3 % | 41,2 % | 62,2 % | 47,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 73,1 % | 66,7 % | 58,8 % | 37,8 % | 52,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 43,3 % | 16,5 % | 41,4 % | 95,3 % | 57,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 16.644.130 kr. i 2022 til 14.936.423 kr. i 2026 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 16.644 | 15.398 | 14.535 | 19.734 | 14.936 | −24 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 11.967.558 kr. i 2022 til 12.450.862 kr. i 2026 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 11.968 | 10.662 | 11.465 | 12.100 | 12.451 | +3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 4.532.226 kr. i 2022 til 2.350.906 kr. i 2026 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.532 | 4.607 | 2.892 | 7.476 | 2.351 | −69 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.247.148 kr. i 2022 til 2.729.074 kr. i 2026 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.247 | 4.550 | 2.934 | 7.602 | 2.729 | −64 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.276.918 kr. i 2022 til 2.211.584 kr. i 2026 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.277 | 3.754 | 2.287 | 5.957 | 2.212 | −63 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 389 | 582 | 539 | 381 | 307 | −19 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 407 | 427 | 435 | 575 | 966 | +68 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 795 | 1.009 | 974 | 955 | 1.273 | +33 % | |
| Varebeholdninger | 2.997 | 7.050 | 8.060 | 6.450 | 7.744 | +20 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 5.931.418 kr. i 2022 til 5.296.124 kr. i 2026 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.931 | 2.404 | 4.756 | 6.971 | 5.296 | −24 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 18.088 | 20.830 | 18.578 | 18.377 | 16.119 | −12 % | |
| Aktiver i alt | 18.883 | 21.838 | 19.552 | 19.333 | 17.391 | −10 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.082.112 kr. i 2022 til 8.231.433 kr. i 2026 (+62 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.082 | 7.276 | 8.063 | 12.020 | 8.231 | −32 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 13.713.593 kr. i 2022 til 9.159.973 kr. i 2026 (−33 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 13.714 | 14.563 | 11.489 | 7.313 | 9.160 | +25 % | |
| Passiver i alt | 18.883 | 21.838 | 19.552 | 19.333 | 17.391 | −10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 15 kr. i 2022 til 14 kr. i 2026 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 15 | 14 | 12 | 13 | 14 | +8 % | |
22 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Holte — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Rudersdal