Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Stæremosen 11, 3250 Gilleleje · Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 7,8 % | 8,1 % | 15,1 % | 19,6 % | 10 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 125 % | 122,7 % | 140,7 % | 154,5 % | 223,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 20,4 % | 19 % | 34,9 % | 36,6 % | 56,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 38,1 % | 42,6 % | 43,2 % | 53,6 % | 17,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 190.782 kr. | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 20,4 % | 19 % | 34,9 % | 36,6 % | 56,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 79,6 % | 81 % | 65,1 % | 63,4 % | 43,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 2,8 % | 0 % | 26,9 % | 0 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.632.500 kr. i 2021 til 386.377 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.633 | 1.219 | 1.107 | 1.249 | 386 | −69 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.441.718 kr. i 2021 til 249.023 kr. i 2025 (−83 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.442 | 980 | 868 | 808 | 249 | −69 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 190.782 kr. i 2021 til 137.354 kr. i 2025 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 191 | 240 | 239 | 441 | 137 | −69 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 197.817 kr. i 2021 til 100.485 kr. i 2025 (−49 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 198 | 223 | 233 | 385 | 100 | −74 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 154.207 kr. i 2021 til 78.375 kr. i 2025 (−49 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 154 | 174 | 182 | 289 | 78 | −73 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 72 | 72 | 102 | 30 | 30 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 72 | 72 | 102 | 30 | 30 | 0 % | |
| Varebeholdninger | 926 | 882 | 554 | 427 | 112 | −74 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 43.181 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 43 | 0 | 210 | 0 | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.916 | 2.083 | 1.100 | 1.444 | 757 | −48 % | |
| Aktiver i alt | 1.988 | 2.155 | 1.202 | 1.474 | 787 | −47 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 404.660 kr. i 2021 til 447.721 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 405 | 409 | 420 | 539 | 448 | −17 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 50.832 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 51 | 49 | 0 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.532.480 kr. i 2021 til 339.365 kr. i 2025 (−78 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.532 | 1.697 | 782 | 935 | 339 | −64 % | |
| Passiver i alt | 1.988 | 2.155 | 1.202 | 1.474 | 787 | −47 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | −50 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Gilleleje — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Gribskov