Finansiel kreditstyrke
BETAStærk
Confidence 79%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Peter Damsvej 2A, 4180 Sorø · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 29,2 % | 24 % | 2,4 % | 15 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 1,4 % | 3,4 % | 4,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 48,1 % | 54,8 % | 26 % | 35,1 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 60,8 % | 43,9 % | 9,3 % | 42,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 48,1 % | 54,8 % | 26 % | 35,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 51,9 % | 45,2 % | 74 % | 64,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -162.858 kr. i 2021 til -101.247 kr. i 2024 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -163 | -268 | -77 | -101 | −31 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -162.858 kr. i 2021 til -101.247 kr. i 2024 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -163 | -268 | -77 | -101 | −31 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 428.279 kr. i 2021 til 893.627 kr. i 2024 (+109 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 428 | 528 | 10 | 894 | +8423 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 421.022 kr. i 2021 til 1.013.131 kr. i 2024 (+141 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 421 | 542 | 126 | 1.013 | +702 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.441 | 2.241 | 5.111 | 6.548 | +28 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.441 | 2.241 | 5.111 | 6.548 | +28 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 15 | 131 | 208 | +59 % | |
| Aktiver i alt | 1.441 | 2.255 | 5.242 | 6.756 | +29 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 692.813 kr. i 2021 til 2.374.552 kr. i 2024 (+243 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 693 | 1.235 | 1.361 | 2.375 | +74 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 748.350 kr. i 2021 til 4.381.520 kr. i 2024 (+485 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 748 | 1.020 | 3.881 | 4.382 | +13 % | |
| Passiver i alt | 1.441 | 2.255 | 5.242 | 6.756 | +29 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske