Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Bygholmen 9, 4623 Lille Skensved · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 38,2 % | 31,3 % | 44,4 % | 43,6 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | 2,7 % | -23,2 % | 5,4 % | 14,8 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 0,6 | 1,1 | 1,5 | 0,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5,7 % | -196,7 % | 38,7 % | 46,4 % | -8,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 121,7 % | 30,2 % | 46,4 % | 124,7 % | 116,5 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 27,8 % | -103,4 % | -65,8 % | 25,4 % | 21,1 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 20,6 % | 190,2 % | -58,8 % | 182,5 % | -38,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 132.420 kr. | -415.243 kr. | 165.185 kr. | 463.275 kr. | -63.387 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 27,8 % | -103,4 % | -65,8 % | 25,4 % | 21,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 72,2 % | 203,4 % | 165,8 % | 74,6 % | 78,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 10,6 % | 16,5 % | 3,9 % | 33,1 % | 63 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 2.634.412 kr. i 2022 til 3.029.287 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.634 | 1.965 | 2.328 | 3.029 | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.005.699 kr. i 2022 til 776.522 kr. i 2026 (−23 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.006 | 615 | 1.034 | 1.321 | 777 | −41 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 873.279 kr. i 2022 til 839.909 kr. i 2026 (−4 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 873 | 1.030 | 869 | 858 | 840 | −2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 72.279 kr. i 2022 til -63.387 kr. i 2026 (−188 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 72 | -455 | 127 | 449 | -63 | −114 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 64.376 kr. i 2022 til -64.790 kr. i 2026 (−201 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 64 | -472 | 117 | 448 | -65 | −114 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 45.655 kr. i 2022 til -52.571 kr. i 2026 (−215 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 46 | -469 | 91 | 343 | -53 | −115 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 133 | 93 | 54 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 52 | 52 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 133 | 93 | 54 | 52 | 52 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 58.280 kr. i 2022 til 318.752 kr. i 2026 (+447 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 58 | 79 | 15 | 182 | 319 | +75 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 667 | 145 | 181 | 687 | 590 | −14 % | |
| Aktiver i alt | 800 | 238 | 236 | 739 | 642 | −13 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 222.152 kr. i 2022 til 135.427 kr. i 2026 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 222 | -246 | -155 | 188 | 135 | −28 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 22.573 kr. i 2022 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 23 | 0 | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 548.601 kr. i 2022 til 506.213 kr. i 2026 (−8 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 549 | 481 | 391 | 551 | 506 | −8 % | |
| Passiver i alt | 800 | 238 | 236 | 739 | 642 | −13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 3 kr. i 2022 til 2 kr. i 2026 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3 | 3 | – | 2 | 2 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Lille Skensved — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.