Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ejlskovsgade 8, 5000 Odense C · Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,2 | 1,2 | 1,1 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 10,3 % | 10 % | 6,9 % | 5,4 % | 8,1 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 181,4 % | 164,1 % | 167,4 % | 168,6 % | 167,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 46,9 % | 41,5 % | 40,7 % | 43,1 % | 44,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 21,9 % | 24 % | 16,9 % | 12,6 % | 18,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 970.725 kr. | 1.218.131 kr. | 918.981 kr. | 783.167 kr. | 1.188.643 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 46,9 % | 41,5 % | 40,7 % | 43,1 % | 44,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 53,1 % | 58,5 % | 59,3 % | 56,9 % | 55,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 23,8 % | 1,3 % | 2 % | 16,2 % | 35,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 5.121.616 kr. i 2021 til 6.540.925 kr. i 2025 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.122 | 5.922 | 5.632 | 6.089 | 6.541 | +7 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 4.150.891 kr. i 2021 til 5.352.282 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.151 | 4.704 | 4.713 | 5.305 | 5.352 | +1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 939.314 kr. i 2021 til 1.046.900 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 939 | 1.139 | 839 | 675 | 1.047 | +55 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 910.519 kr. i 2021 til 974.462 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 911 | 1.111 | 785 | 594 | 974 | +64 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 708.633 kr. i 2021 til 757.812 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 709 | 865 | 608 | 461 | 758 | +64 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 287 | 367 | 608 | 616 | 609 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 287 | 367 | 608 | 616 | 609 | −1 % | |
| Varebeholdninger | 3.700 | 5.342 | 5.382 | 4.722 | 4.439 | −6 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 867.781 kr. i 2021 til 1.878.195 kr. i 2025 (+116 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 868 | 68 | 99 | 759 | 1.878 | +147 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.607 | 8.310 | 8.256 | 7.901 | 8.755 | +11 % | |
| Aktiver i alt | 6.894 | 8.677 | 8.864 | 8.517 | 9.364 | +10 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.233.146 kr. i 2021 til 4.125.539 kr. i 2025 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.233 | 3.598 | 3.606 | 3.668 | 4.126 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 233.393 kr. i 2023 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 233 | 116 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.642.147 kr. i 2021 til 5.238.240 kr. i 2025 (+44 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.642 | 5.064 | 4.931 | 4.685 | 5.238 | +12 % | |
| Passiver i alt | 6.894 | 8.677 | 8.864 | 8.517 | 9.364 | +10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 9 | 10 | 9 | 9 | 9 | 0 % | |
11 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense C — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense