Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Kirsebæralle 9, 3400 Hillerød · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 2,2 % | 14,3 % | -50 % | 6,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 99,8 % | 97,1 % | 99,7 % | 99,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 2,2 % | 14,7 % | -50,1 % | 6,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 99,8 % | 97,1 % | 99,7 % | 99,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 0,2 % | 2,9 % | 0,3 % | 0,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | >999 % | 299 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -11.088 kr. i 2022 til -10.713 kr. i 2026 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -11 | -10 | -10 | -13 | -11 | +16 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 127.324 kr. i 2022 til 150.571 kr. i 2026 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 127 | 96 | 691 | -1.139 | 151 | +113 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 99.318 kr. i 2022 til 150.571 kr. i 2026 (+52 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 99 | 75 | 539 | -1.139 | 151 | +113 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 586.326 kr. i 2022 til 318.433 kr. i 2026 (−46 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 586 | 518 | 324 | 114 | 318 | +179 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.559 | 3.380 | 3.769 | 2.280 | 2.180 | −4 % | |
| Aktiver i alt | 3.559 | 3.380 | 3.769 | 2.280 | 2.180 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.547.368 kr. i 2022 til 2.172.824 kr. i 2026 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.547 | 3.372 | 3.661 | 2.272 | 2.173 | −4 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 11.423 kr. i 2022 til 7.500 kr. i 2026 (−34 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 11 | 8 | 108 | 8 | 8 | 0 % | |
| Passiver i alt | 3.559 | 3.380 | 3.769 | 2.280 | 2.180 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hillerød — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hillerød