Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Smedegade 79, 4200 Slagelse · Detailhandel med tøj
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | 1,4 | 1,1 | 1,4 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 21,8 % | 14,8 % | 1,2 % | 12,8 % | 11,7 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 198,1 % | 195,8 % | 186,2 % | 235,8 % | 209,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 52,3 % | 50,3 % | 47,2 % | 51,7 % | 50,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 41,7 % | 29,4 % | 2,5 % | 24,7 % | 23,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 331.421 kr. | 328.187 kr. | 50.098 kr. | 337.587 kr. | 384.539 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 52,3 % | 50,3 % | 47,2 % | 51,7 % | 50,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 47,7 % | 49,7 % | 52,8 % | 48,3 % | 49,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 42,8 % | 36,9 % | 2 % | 0 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 699.921 kr. i 2021 til 1.771.142 kr. i 2025 (+153 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 700 | 1.017 | 601 | 1.091 | 1.771 | +62 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 368.500 kr. i 2021 til 1.386.603 kr. i 2025 (+276 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 369 | 689 | 551 | 753 | 1.387 | +84 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 317.041 kr. i 2021 til 375.039 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 317 | 311 | 33 | 321 | 375 | +17 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 314.512 kr. i 2021 til 398.773 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 315 | 317 | 34 | 329 | 399 | +21 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 242.934 kr. i 2021 til 300.270 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 243 | 242 | 19 | 247 | 300 | +22 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 61 | 44 | 27 | 10 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 46 | 46 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 61 | 44 | 27 | 56 | 46 | −17 % | |
| Varebeholdninger | 495 | 806 | 937 | 1.013 | 1.339 | +32 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 228.031 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 228 | 301 | 16 | 0 | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.054 | 1.597 | 1.572 | 1.879 | 2.518 | +34 % | |
| Aktiver i alt | 1.115 | 1.641 | 1.598 | 1.935 | 2.564 | +33 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 582.673 kr. i 2021 til 1.301.489 kr. i 2025 (+123 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 583 | 825 | 754 | 1.001 | 1.301 | +30 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 137.000 kr. i 2024 til 60.000 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 137 | 60 | −56 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 532.226 kr. i 2021 til 1.202.762 kr. i 2025 (+126 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 532 | 816 | 844 | 797 | 1.203 | +51 % | |
| Passiver i alt | 1.115 | 1.641 | 1.598 | 1.935 | 2.564 | +33 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 3 | 2 | 3 | 0 | −100 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Slagelse — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Slagelse