Kritisk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Rosenørns Allé 8, 1634 København V · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 48,5 % | 50,1 % | 38,6 % | 48,3 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | -13,5 % | -8,4 % | -33,3 % | -7,6 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 0,8 | 0,9 | 0,5 | 0,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 40,5 % | -40,9 % | -44,6 % | -13 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 34,5 % | 33,1 % | 25,2 % | 28,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | -110,1 % | -142,2 % | -104,1 % | -123,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -36,8 % | 28,7 % | 42,8 % | 10,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -400.250 kr. | -241.382 kr. | -699.943 kr. | -159.488 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | -110,1 % | -142,2 % | -104,1 % | -123,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 210,1 % | 242,2 % | 204,1 % | 223,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 25,7 % | 5,2 % | 2 % | 0,2 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er forværret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning🔴Nettoomsætning faldt fra 3.610.886 kr. i 2021 til 2.589.979 kr. i 2024 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.611 | 3.337 | 2.218 | 2.590 | +17 % | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.750.315 kr. i 2021 til 1.251.796 kr. i 2024 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.750 | 1.673 | 856 | 1.252 | +46 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.150.565 kr. i 2021 til 1.411.284 kr. i 2024 (−34 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.151 | 1.914 | 1.556 | 1.411 | −9 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -488.006 kr. i 2021 til -197.097 kr. i 2024 (+60 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -488 | -279 | -738 | -197 | +73 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 258.870 kr. i 2021 til -203.038 kr. i 2024 (−178 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 259 | -284 | -740 | -203 | +73 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 258.870 kr. i 2021 til -203.038 kr. i 2024 (−178 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 259 | -284 | -740 | -203 | +73 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 176 | 138 | 805 | 567 | −30 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 176 | 138 | 805 | 567 | −30 % | |
| Varebeholdninger | 100 | 450 | 650 | 850 | +31 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 344.347 kr. i 2021 til 5.652 kr. i 2024 (−98 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 344 | 87 | 66 | 6 | −91 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 463 | 556 | 853 | 996 | +17 % | |
| Aktiver i alt | 639 | 694 | 1.659 | 1.563 | −6 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra -703.471 kr. i 2021 til -1.929.898 kr. i 2024 (−174 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -703 | -987 | -1.727 | -1.930 | −12 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.342.390 kr. i 2021 til 3.492.813 kr. i 2024 (+160 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.342 | 1.682 | 3.386 | 3.493 | +3 % | |
| Passiver i alt | 639 | 694 | 1.659 | 1.563 | −6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København V — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København