Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lystrupvej 16, 8781 Stenderup · Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | -2,9 | 7 | 7,1 | 2,8 | 1,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -9,3 % | 20,1 % | 28 % | 27,1 % | 18,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 874,5 % | >999 % | 514,6 % | 396,7 % | 305,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 29,6 % | 34,2 % | 49,3 % | 45 % | 51,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -31,3 % | 58,7 % | 56,8 % | 60,2 % | 35,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -8.828 kr. | 64.837 kr. | 145.425 kr. | 401.968 kr. | 448.125 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 29,6 % | 34,2 % | 49,3 % | 45 % | 51,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 70,4 % | 65,8 % | 50,7 % | 55 % | 48,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 774,3 % | 851,6 % | 104,3 % | 304 % | 213,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -8.828 kr. i 2021 til 721.324 kr. i 2025 (+8271 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -9 | 65 | 145 | 519 | 721 | +39 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 117.296 kr. i 2024 til 273.199 kr. i 2025 (+133 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | – | 117 | 273 | +133 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -11.894 kr. i 2021 til 311.000 kr. i 2025 (+2715 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -12 | 56 | 125 | 333 | 311 | −7 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -12.043 kr. i 2021 til 307.689 kr. i 2025 (+2655 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -12 | 55 | 125 | 332 | 308 | −7 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -9.541 kr. i 2021 til 238.829 kr. i 2025 (+2603 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -10 | 43 | 97 | 258 | 239 | −8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 43 | 34 | 221 | 440 | 577 | +31 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 43 | 34 | 221 | 440 | 577 | +31 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 53.193 kr. i 2021 til 502.315 kr. i 2025 (+844 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 53 | 141 | 25 | 393 | 502 | +28 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 60 | 182 | 125 | 513 | 718 | +40 % | |
| Aktiver i alt | 103 | 216 | 346 | 953 | 1.295 | +36 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 30.459 kr. i 2021 til 668.045 kr. i 2025 (+2093 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 30 | 74 | 171 | 429 | 668 | +56 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 65.685 kr. i 2021 til 367.111 kr. i 2025 (+459 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 66 | 124 | 141 | 374 | 367 | −2 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 6.870 kr. i 2021 til 235.317 kr. i 2025 (+3325 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7 | 17 | 24 | 129 | 235 | +82 % | |
| Passiver i alt | 103 | 216 | 346 | 953 | 1.295 | +36 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 3 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Stenderup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hedensted