Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kongens Kvarter 43, 7000 Fredericia · Installation af industrimaskiner og -udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | 13,2 % | 13,5 % | 13,4 % | 38,2 % | 25,7 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 5 % | 2,9 % | 7,6 % | 11,7 % | 11 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 586,2 % | 236,9 % | 492,9 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 96,2 % | 92,3 % | 91,6 % | 95,3 % | 97,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 5,2 % | 3,2 % | 8,3 % | 12,2 % | 11,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 270.684.000 kr. | 220.985.000 kr. | 267.792.000 kr. | 357.245.000 kr. | 252.707.000 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 96,2 % | 92,3 % | 91,6 % | 95,3 % | 97,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 3,8 % | 7,7 % | 8,4 % | 4,7 % | 2,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🔴Nettoomsætning faldt fra 782.464.000 kr. i 2021 til 475.508.000 kr. i 2025 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 782.464 | 475.971 | 982.452 | 598.842 | 475.508 | −21 % | |
| Bruttofortjeneste | – | – | – | – | – | – | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 98.213.000 kr. i 2021 til 76.886.000 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 98.213 | 75.539 | 76.961 | 83.067 | 76.886 | −7 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 103.011.000 kr. i 2021 til 122.376.000 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 103.011 | 64.019 | 131.886 | 228.721 | 122.376 | −46 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 106.015.000 kr. i 2021 til 131.344.000 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 106.015 | 64.284 | 150.517 | 236.660 | 131.344 | −45 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 105.690.000 kr. i 2021 til 144.470.000 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 105.690 | 64.308 | 149.167 | 229.764 | 144.470 | −37 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.192.739 | 1.198.380 | 1.567.683 | 1.510.377 | 879.166 | −42 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.311 | 1.345 | 3.592 | 2.162 | 2.162 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.194.061 | 1.199.725 | 1.571.275 | 1.512.539 | 881.328 | −42 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 23.000 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 23 | 19 | 15 | 24 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 930.544 | 994.981 | 389.293 | 457.004 | 430.975 | −6 % | |
| Aktiver i alt | 2.124.605 | 2.194.706 | 1.960.568 | 1.969.543 | 1.312.303 | −33 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.044.217.000 kr. i 2021 til 1.276.296.000 kr. i 2025 (−38 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.044.217 | 2.024.964 | 1.796.229 | 1.876.826 | 1.276.296 | −32 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 80.388.000 kr. i 2021 til 36.007.000 kr. i 2025 (−55 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 80.388 | 169.742 | 164.339 | 92.717 | 36.007 | −61 % | |
| Passiver i alt | 2.124.605 | 2.194.706 | 1.960.568 | 1.969.543 | 1.312.303 | −33 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 144 kr. i 2021 til 114 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 144 | 135 | 125 | 125 | 114 | −9 % | |
65 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Fredericia — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Fredericia