Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kamstrupvej 67, 4000 Roskilde · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 4,6 % | -9,9 % | -5,6 % | -27,8 % | -17,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 381,1 % | >999 % | 510,3 % | 562,1 % | 173,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 73,8 % | 93,8 % | 80,4 % | 82,2 % | 42,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6,2 % | -10,5 % | -6,9 % | -33,9 % | -42 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 73,8 % | 93,8 % | 80,4 % | 82,2 % | 42,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 26,2 % | 6,2 % | 19,6 % | 17,8 % | 57,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 144,5 % | 696,2 % | 254,1 % | 326,6 % | 96,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 18.849 kr. i 2021 til -41.300 kr. i 2025 (−319 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 19 | -18 | -14 | -47 | -41 | +12 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | -41 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 17.587 kr. i 2021 til -41.309 kr. i 2025 (−335 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 18 | -21 | -13 | -47 | -41 | +13 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 13.627 kr. i 2021 til -41.309 kr. i 2025 (−403 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 14 | -21 | -13 | -47 | -41 | +13 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 74 | 66 | 105 | 10 | 10 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 113.422 kr. i 2021 til 130.224 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 113 | 92 | 116 | 99 | 130 | +32 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 299 | 213 | 232 | 170 | 233 | +37 % | |
| Aktiver i alt | 299 | 213 | 232 | 170 | 233 | +37 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 220.743 kr. i 2021 til 98.244 kr. i 2025 (−55 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 221 | 200 | 187 | 140 | 98 | −30 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 78.517 kr. i 2021 til 134.468 kr. i 2025 (+71 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 79 | 13 | 46 | 30 | 134 | +345 % | |
| Passiver i alt | 299 | 213 | 232 | 170 | 233 | +37 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Roskilde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Roskilde