Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Ødemarksvej 13, 4190 Munke Bjergby · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 78,2 % | 45,7 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 8,4 % | 2,2 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 29,9 | 29,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 56,2 % | 3,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 304,6 % | 66,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 78,4 % | 25,7 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 71,7 % | 15,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 140.818 kr. | 47.171 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 78,4 % | 25,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 21,6 % | 74,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 304,6 % | 12,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||
| Nettoomsætning🔴Nettoomsætning faldt fra 1.277.931 kr. i 2023 til 1.268.738 kr. i 2024 (−1 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.278 | 1.269 | −1 % | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 999.347 kr. i 2023 til 579.658 kr. i 2024 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 999 | 580 | −42 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 107.444 kr. i 2023 til 27.474 kr. i 2024 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 107 | 27 | −74 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 101.401 kr. i 2023 til 25.544 kr. i 2024 (−75 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 101 | 26 | −75 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 101.401 kr. i 2023 til 25.544 kr. i 2024 (−75 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 101 | 26 | −75 % | |
| Balance | ||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 62 | 330 | +435 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 62 | 330 | +435 % | |
| Varebeholdninger | – | 237 | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 118.719 kr. i 2023 til 61.710 kr. i 2024 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 119 | 62 | −48 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 119 | 321 | +170 % | |
| Aktiver i alt | 180 | 650 | +261 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 141.401 kr. i 2023 til 166.945 kr. i 2024 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 141 | 167 | +18 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 38.976 kr. i 2023 til 483.468 kr. i 2024 (+1140 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 39 | 483 | +1140 % | |
| Passiver i alt | 180 | 650 | +261 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Munke Bjergby — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Slagelse