Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Karisevej 72, 4690 Haslev · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 1,4 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 3,8 % | 35 % | 8,1 % | 7,6 % | 4,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 130,1 % | 250,7 % | 178,8 % | 178,3 % | 161,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 23,1 % | 50 % | 46,1 % | 44,7 % | 40,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 16,6 % | 70 % | 17,6 % | 17,1 % | 12 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 310.619 kr. | 3.492.354 kr. | 507.352 kr. | 654.784 kr. | 677.663 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 23,1 % | 50 % | 46,1 % | 44,7 % | 40,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 76,9 % | 50 % | 53,9 % | 55,3 % | 59,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 30 % | 32,4 % | 23,9 % | 83,3 % | 78,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 7.087.809 kr. i 2022 til 8.407.526 kr. i 2026 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.088 | 11.791 | 7.991 | 8.442 | 8.408 | −0 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 6.777.190 kr. i 2022 til 7.729.863 kr. i 2026 (+14 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.777 | 8.299 | 7.484 | 7.787 | 7.730 | −1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 255.241 kr. i 2022 til 591.689 kr. i 2026 (+132 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 255 | 3.448 | 465 | 594 | 592 | −0 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 238.008 kr. i 2022 til 537.818 kr. i 2026 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 238 | 3.455 | 476 | 603 | 538 | −11 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 184.593 kr. i 2022 til 374.483 kr. i 2026 (+103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 185 | 2.593 | 469 | 468 | 374 | −20 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 28 | 280 | 237 | 347 | 365 | +5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 24 | 24 | 24 | 24 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 52 | 304 | 261 | 371 | 365 | −2 % | |
| Varebeholdninger | 2.723 | 4.837 | 2.094 | 1.645 | 1.323 | −20 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.094.781 kr. i 2022 til 3.537.689 kr. i 2026 (+223 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.095 | 918 | 740 | 2.686 | 3.538 | +32 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.756 | 7.099 | 5.533 | 5.752 | 7.301 | +27 % | |
| Aktiver i alt | 4.809 | 7.403 | 5.794 | 6.123 | 7.666 | +25 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.109.485 kr. i 2022 til 3.114.330 kr. i 2026 (+181 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.109 | 3.703 | 2.672 | 2.740 | 3.114 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 37.840 kr. i 2022 til 115.588 kr. i 2025 (+205 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 38 | 848 | 5 | 116 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.654.750 kr. i 2022 til 4.512.120 kr. i 2026 (+23 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.655 | 2.831 | 3.095 | 3.225 | 4.512 | +40 % | |
| Passiver i alt | 4.809 | 7.403 | 5.794 | 6.123 | 7.666 | +25 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 16 | 18 | 17 | 16 | 16 | 0 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Haslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.