God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Lærkehaven 45, 8520 Lystrup · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 5,1 % | 1,4 % | 13,1 % | -1,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 191,4 % | 223,1 % | 126 % | 79,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 65,2 % | 71,2 % | 74,6 % | 75,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 7,9 % | 2 % | 17,5 % | -1,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 65,2 % | 71,2 % | 74,6 % | 75,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 34,8 % | 28,8 % | 25,4 % | 24,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 20,2 % | 0 % | 14,4 % | 0,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -4.950 kr. i 2021 til -7.313 kr. i 2022 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -5 | -7 | – | – | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -4.950 kr. i 2021 til -4.781 kr. i 2024 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -5 | -7 | -4 | -5 | −9 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 28.076 kr. i 2021 til -5.082 kr. i 2024 (−118 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 28 | 8 | 67 | -5 | −108 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 23.500 kr. i 2021 til -5.082 kr. i 2024 (−122 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 24 | 6 | 65 | -5 | −108 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 153 | 153 | 337 | 388 | +15 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 153 | 153 | 337 | 388 | +15 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 32.221 kr. i 2021 til 332 kr. i 2024 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 32 | 0 | 18 | 0 | −98 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 305 | 275 | 158 | 92 | −42 % | |
| Aktiver i alt | 458 | 428 | 495 | 480 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 298.471 kr. i 2021 til 364.160 kr. i 2024 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 298 | 305 | 369 | 364 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 159.221 kr. i 2021 til 115.790 kr. i 2024 (−27 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 159 | 123 | 125 | 116 | −8 % | |
| Passiver i alt | 458 | 428 | 495 | 480 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Lystrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus