Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Vårsøvej 4, 8700 Horsens · Detailhandel med møbler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 2,3 | 2,2 | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 21,3 % | 20,8 % | 20,5 % | 14,5 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 182,9 % | 203,7 % | 210,9 % | 166,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 52,9 % | 59,1 % | 60,7 % | 48,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 40,2 % | 35,2 % | 33,8 % | 29,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 1.898.169 kr. | 1.619.237 kr. | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 52,9 % | 59,1 % | 60,7 % | 48,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 47,1 % | 40,9 % | 39,3 % | 51,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 99,1 % | 85,1 % | 79,3 % | 109,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 4.141.733 kr. i 2022 til 2.824.862 kr. i 2026 (−32 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.142 | 3.316 | 2.985 | 3.017 | 2.825 | −6 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.124.745 kr. i 2022 til 1.522.235 kr. i 2026 (+35 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.125 | 1.418 | 1.365 | 1.434 | 1.522 | +6 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.973.008 kr. i 2022 til 1.302.627 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.973 | 1.854 | 1.619 | 1.584 | 1.303 | −18 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.949.278 kr. i 2022 til 1.303.391 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.949 | 1.945 | 1.658 | 1.587 | 1.303 | −18 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.303.153 kr. i 2022 til 1.016.269 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.303 | 1.540 | 1.301 | 1.237 | 1.016 | −18 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 903 | 1.007 | 1.041 | 1.039 | 1.041 | +0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 947 | 1.007 | 1.041 | 1.039 | 1.041 | +0 % | |
| Varebeholdninger | 2.127 | 2.038 | 2.042 | 1.839 | 1.890 | +3 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 5.029.625 kr. i 2022 til 3.936.735 kr. i 2026 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.030 | 3.371 | 2.174 | 1.876 | 3.937 | +110 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.363 | 6.223 | 5.206 | 4.991 | 5.989 | +20 % | |
| Aktiver i alt | 8.310 | 7.230 | 6.247 | 6.029 | 7.029 | +17 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.577.712 kr. i 2022 til 3.439.604 kr. i 2026 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.578 | 3.827 | 3.692 | 3.662 | 3.440 | −6 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.732.064 kr. i 2022 til 3.589.663 kr. i 2026 (−4 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.732 | 3.403 | 2.555 | 2.366 | 3.590 | +52 % | |
| Passiver i alt | 8.310 | 7.230 | 6.247 | 6.029 | 7.029 | +17 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 4 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 0 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens