Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Birkevænget 1A, 4700 Næstved · El-installation
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1,4 | 1,5 | 1,8 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 17 % | 17,1 % | 18,9 % | 25,1 % | 18,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 215,8 % | 247,4 % | 200 % | 183 % | 120 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 76,5 % | 79,2 % | 75,7 % | 80,4 % | 75,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 22,2 % | 21,6 % | 25 % | 31,3 % | 25 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 5.920.271 kr. | 6.955.062 kr. | 9.299.119 kr. | 11.617.381 kr. | 11.882.203 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 76,5 % | 79,2 % | 75,7 % | 80,4 % | 75,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 23,5 % | 20,8 % | 24,3 % | 19,6 % | 24,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 55,7 % | 96,5 % | 63,7 % | 72,6 % | 48 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 13.577.800 kr. i 2021 til 22.967.480 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 13.578 | 14.953 | 17.676 | 21.461 | 22.967 | +7 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 7.657.529 kr. i 2021 til 10.555.781 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.658 | 7.998 | 8.228 | 9.691 | 10.556 | +9 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 3.145.163 kr. i 2021 til 8.436.105 kr. i 2025 (+168 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.145 | 3.956 | 5.655 | 9.250 | 8.436 | −9 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 3.192.611 kr. i 2021 til 8.510.592 kr. i 2025 (+167 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.193 | 3.928 | 5.664 | 9.322 | 8.511 | −9 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.485.384 kr. i 2021 til 6.563.245 kr. i 2025 (+164 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.485 | 3.077 | 4.413 | 7.261 | 6.563 | −10 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 7.185 | 8.713 | 11.985 | 19.147 | 25.076 | +31 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 17 | 17 | 17 | 17 | 9 | −51 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 7.202 | 8.730 | 12.002 | 19.164 | 25.085 | +31 % | |
| Varebeholdninger | 1.228 | 1.159 | 1.133 | 1.116 | 1.110 | −1 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.915.986 kr. i 2021 til 3.839.659 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.916 | 3.619 | 3.612 | 3.861 | 3.840 | −1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.417 | 9.280 | 11.339 | 9.726 | 9.590 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 14.619 | 18.010 | 23.341 | 28.890 | 34.674 | +20 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 11.182.086 kr. i 2021 til 26.269.886 kr. i 2025 (+135 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.182 | 14.259 | 17.672 | 23.233 | 26.270 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.436.759 kr. i 2021 til 7.993.481 kr. i 2025 (+133 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.437 | 3.751 | 5.668 | 5.316 | 7.993 | +50 % | |
| Passiver i alt | 14.619 | 18.010 | 23.341 | 28.890 | 34.674 | +20 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 15 kr. i 2021 til 18 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15 | 16 | 16 | 17 | 18 | +6 % | |
16 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Næstved — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Næstved