Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
B-Vej 4, 2300 København S · Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,4 | 1,5 | 1,2 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 3,9 % | 4,2 % | 2,1 % | 4,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 104,4 % | 111,8 % | 115,8 % | 120,5 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | 7,8 % | 13,3 % | 15,8 % | 18,4 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 49,6 % | 31,6 % | 13 % | 26,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 4.068.930 kr. | 4.642.326 kr. | 2.994.240 kr. | 4.847.184 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 7,8 % | 13,3 % | 15,8 % | 18,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 92,2 % | 86,7 % | 84,2 % | 81,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 11,9 % | 9,7 % | 12,8 % | 18,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 7.337.734 kr. i 2021 til 13.631.562 kr. i 2025 (+86 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.338 | 11.341 | 11.498 | 11.894 | 13.632 | +15 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 4.570.876 kr. i 2021 til 8.784.378 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.571 | 7.230 | 6.758 | 8.765 | 8.784 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.107.760 kr. i 2021 til 4.066.983 kr. i 2025 (+93 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.108 | 3.300 | 3.733 | 2.103 | 4.067 | +93 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.309.535 kr. i 2021 til 2.719.622 kr. i 2025 (+108 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.310 | 2.186 | 2.035 | 971 | 2.720 | +180 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.011.342 kr. i 2021 til 2.111.400 kr. i 2025 (+109 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.011 | 1.691 | 1.579 | 746 | 2.111 | +183 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.953 | 3.096 | 2.597 | 1.868 | 1.690 | −10 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.953 | 3.096 | 2.597 | 1.868 | 1.690 | −10 % | |
| Varebeholdninger | 16.607 | 27.390 | 20.914 | 20.035 | 24.097 | +20 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.331.095 kr. i 2021 til 6.365.161 kr. i 2025 (+173 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.331 | 4.609 | 3.038 | 3.795 | 6.365 | +68 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 26.531 | 40.570 | 34.899 | 34.470 | 41.072 | +19 % | |
| Aktiver i alt | 28.485 | 43.666 | 37.496 | 36.338 | 42.762 | +18 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.721.477 kr. i 2021 til 7.849.054 kr. i 2025 (+356 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.721 | 3.412 | 4.992 | 5.738 | 7.849 | +37 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 284.458 kr. i 2021 til 806.049 kr. i 2025 (+183 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 284 | 1.219 | 1.204 | 799 | 806 | +1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 26.393.976 kr. i 2021 til 34.096.798 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 26.394 | 38.855 | 31.207 | 29.757 | 34.097 | +15 % | |
| Passiver i alt | 28.485 | 43.666 | 37.496 | 36.338 | 42.762 | +18 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 8 kr. i 2021 til 15 kr. i 2025 (+88 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8 | 10 | 10 | 11 | 15 | +36 % | |
12 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København S — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København