Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Fasanvænget 5, 4160 Herlufmagle · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 128,7 | 113,4 | 7,6 | 7,3 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 20,7 % | 19 % | 17,5 % | 29,5 % | 3,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 388,5 % | 478,1 % | 297,8 % | 401,7 % | 351,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 74,5 % | 79,2 % | 66,5 % | 75,1 % | 71,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 27,9 % | 24 % | 26,3 % | 39,3 % | 4,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 257.488 kr. | 226.863 kr. | 299.358 kr. | 585.694 kr. | 5.587 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 72,8 % | 78,3 % | 66,2 % | 75,1 % | 71,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 25,5 % | 20,8 % | 33,5 % | 24,9 % | 28,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 262,5 % | 324,6 % | 198,6 % | 117,2 % | 106,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 257.488 kr. i 2021 til 101.587 kr. i 2025 (−61 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 257 | 227 | 343 | 677 | 102 | −85 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 0 kr. i 2021 til 96.000 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 0 | 43 | 91 | 96 | +5 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 255.488 kr. i 2021 til 5.587 kr. i 2025 (−98 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 255 | 225 | 297 | 584 | 6 | −99 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 253.713 kr. i 2021 til 72.044 kr. i 2025 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 254 | 224 | 292 | 614 | 72 | −88 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 152.750 kr. i 2021 til 55.449 kr. i 2025 (−64 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 153 | 173 | 225 | 477 | 55 | −88 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 6 | 4 | 2 | 0 | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 6 | 4 | 2 | 0 | – | – | |
| Varebeholdninger | 96 | 227 | 112 | 549 | 292 | −47 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 493.512 kr. i 2021 til 478.101 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 494 | 616 | 859 | 471 | 478 | +1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 730 | 907 | 1.288 | 1.615 | 1.584 | −2 % | |
| Aktiver i alt | 736 | 911 | 1.290 | 1.615 | 1.584 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 548.342 kr. i 2021 til 1.133.055 kr. i 2025 (+107 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 548 | 722 | 858 | 1.213 | 1.133 | −7 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 188.013 kr. i 2021 til 450.580 kr. i 2025 (+140 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 188 | 190 | 433 | 402 | 451 | +12 % | |
| Passiver i alt | 736 | 911 | 1.290 | 1.615 | 1.584 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herlufmagle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Næstved