Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skolevej 47, 8960 Randers SØ · Anden udlejning af boliger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 12,5 | 4,7 | 7 | 7,6 | 9,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,4 % | 0,7 % | -1,3 % | 2 % | 1,4 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 14,5 % | 5,2 % | 6,9 % | 4,9 % | 7,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 2,8 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,5 % | 6 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 86,1 % | 19,6 % | -51,4 % | 44 % | 23,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 430.163 kr. | 244.966 kr. | 107.809 kr. | 416.460 kr. | 350.642 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 2,8 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,5 % | 6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 97,2 % | 96,4 % | 97,5 % | 95,5 % | 94 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 14,4 % | 5,2 % | 6,5 % | 4,6 % | 7,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 430.163 kr. i 2021 til 508.054 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 430 | 245 | 378 | 416 | 508 | +22 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 395.844 kr. i 2021 til 295.847 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 396 | 193 | 54 | 362 | 296 | −18 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 326.673 kr. i 2021 til 229.036 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 327 | 103 | -65 | 248 | 229 | −8 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 247.255 kr. i 2021 til 131.148 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 247 | 70 | -121 | 186 | 131 | −29 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.640 | 9.758 | 9.293 | 9.238 | 8.928 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.640 | 9.758 | 9.293 | 9.238 | 8.928 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 651.096 kr. i 2021 til 334.077 kr. i 2025 (−49 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 651 | 234 | 298 | 211 | 334 | +58 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 657 | 234 | 313 | 222 | 341 | +54 % | |
| Aktiver i alt | 10.297 | 9.992 | 9.607 | 9.460 | 9.269 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 287.255 kr. i 2021 til 552.849 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 287 | 357 | 236 | 422 | 553 | +31 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 5.485.482 kr. i 2021 til 4.123.232 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.485 | 5.154 | 4.805 | 4.467 | 4.123 | −8 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.523.764 kr. i 2021 til 4.592.700 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.524 | 4.480 | 4.565 | 4.571 | 4.593 | +0 % | |
| Passiver i alt | 10.297 | 9.992 | 9.607 | 9.460 | 9.269 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers SØ — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers