Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Enghøjvej 19, 3660 Stenløse · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 3,3 | 1,5 | 4,3 | 2,5 | 5,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 0,6 % | -0,7 % | 2 % | -0,8 % | 0,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 117,4 % | 119,3 % | 122,7 % | 124,2 % | 131,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | 20,4 % | 20 % | 19,6 % | 19,9 % | 24,1 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,9 % | -3,5 % | 10,2 % | -3,8 % | 0,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 170.141 kr. | 79.241 kr. | 223.624 kr. | 130.210 kr. | 79.799 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 20,4 % | 20 % | 19,6 % | 19,9 % | 24,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 79,6 % | 80 % | 80,4 % | 80,1 % | 75,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 33,2 % | 9,5 % | 9,2 % | 22,8 % | 18,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 170.141 kr. i 2021 til 79.799 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 170 | 79 | 224 | 130 | 80 | −39 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 118.441 kr. i 2021 til 66.079 kr. i 2025 (−44 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 118 | 28 | 172 | 79 | 66 | −16 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 18.927 kr. i 2021 til 1.992 kr. i 2025 (−89 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 19 | -19 | 70 | -27 | 2 | +107 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 15.011 kr. i 2021 til 1.553 kr. i 2025 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 15 | -18 | 58 | -21 | 2 | +107 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 168 | 117 | 65 | 14 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 168 | 117 | 65 | 14 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 1.515 | 1.488 | 1.375 | 1.269 | 1.256 | −1 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 681.402 kr. i 2021 til 310.067 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 681 | 193 | 210 | 501 | 310 | −38 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.409 | 2.415 | 2.815 | 2.727 | 2.263 | −17 % | |
| Aktiver i alt | 2.577 | 2.532 | 2.880 | 2.741 | 2.263 | −17 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 525.477 kr. i 2021 til 546.044 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 525 | 507 | 565 | 544 | 546 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 20.614 kr. i 2023 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 21 | 1 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 2.051.642 kr. i 2021 til 1.717.314 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.052 | 2.024 | 2.293 | 2.195 | 1.717 | −22 % | |
| Passiver i alt | 2.577 | 2.532 | 2.880 | 2.741 | 2.263 | −17 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Stenløse — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Egedal