Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Tangsvej 39, 7500 Holstebro · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 1,8 % | 3,9 % | 3,1 % | -0,2 % | 1,3 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 237,3 % | 234,4 % | 41,4 % | 39,4 % | 37,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 70,3 % | 69,5 % | 72,1 % | 69,1 % | 67,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,6 % | 5,6 % | 4,4 % | -0,3 % | 2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 70,3 % | 69,5 % | 72,1 % | 69,1 % | 67,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 29,7 % | 30,5 % | 27,9 % | 30,9 % | 32,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -4.500 kr. i 2021 til -5.400 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -5 | -5 | -5 | -6 | -5 | +4 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 134.248 kr. i 2021 til 109.023 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 134 | 262 | 186 | -15 | 109 | +842 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 105.275 kr. i 2021 til 81.998 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 105 | 236 | 187 | -11 | 82 | +821 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.727 | 1.751 | 5.268 | 5.281 | 5.359 | +1 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.727 | 1.751 | 5.268 | 5.281 | 5.359 | +1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.101 | 4.324 | 684 | 732 | 753 | +3 % | |
| Aktiver i alt | 5.828 | 6.075 | 5.952 | 6.013 | 6.112 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.098.094 kr. i 2021 til 4.103.199 kr. i 2025 (+0 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.098 | 4.220 | 4.290 | 4.156 | 4.103 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.728.165 kr. i 2021 til 1.989.581 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.728 | 1.844 | 1.651 | 1.857 | 1.990 | +7 % | |
| Passiver i alt | 5.828 | 6.075 | 5.952 | 6.013 | 6.112 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Holstebro — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Holstebro