Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Maevej 37, 5690 Tommerup · Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 34,1 % | 81,6 % | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | -1,5 % | 67,1 % | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 5,6 | 6,6 | 0,4 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -0,7 % | 35,7 % | 18,6 % | -2,7 % | 1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 943,8 % | — | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 92,7 % | 92 % | 87,7 % | 96,3 % | 98,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -0,7 % | 38,8 % | 21,2 % | -2,8 % | 1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 83.522 kr. | 475.757 kr. | 323.631 kr. | 16.090 kr. | 39.804 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 92,7 % | 92 % | 87,7 % | 96,3 % | 98,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 7,3 % | 8 % | 12,3 % | 3,7 % | 1,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 573 % | — | >999 % | 413 % | 301,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 244.928 kr. i 2021 til 583.296 kr. i 2022 (+138 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 245 | 583 | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 83.522 kr. i 2021 til 39.804 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 84 | 476 | 324 | 16 | 40 | +147 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -3.600 kr. i 2021 til 12.238 kr. i 2025 (+440 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -4 | 391 | 275 | -21 | 12 | +159 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -5.123 kr. i 2021 til 12.135 kr. i 2025 (+337 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -5 | 389 | 271 | -29 | 12 | +142 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -3.781 kr. i 2021 til 8.846 kr. i 2025 (+334 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -4 | 325 | 210 | -25 | 9 | +135 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 261 | 196 | 147 | 586 | 687 | +17 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 261 | 196 | 147 | 586 | 687 | +17 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 177.614 kr. i 2021 til 47.863 kr. i 2025 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 178 | 584 | 760 | 106 | 48 | −55 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 293 | 716 | 983 | 354 | 175 | −51 % | |
| Aktiver i alt | 554 | 912 | 1.130 | 940 | 862 | −8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 513.561 kr. i 2021 til 845.713 kr. i 2025 (+65 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 514 | 839 | 990 | 904 | 846 | −6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 9.375 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 9 | 73 | 70 | 10 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 30.998 kr. i 2021 til 15.889 kr. i 2025 (−49 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 31 | 0 | 69 | 26 | 16 | −38 % | |
| Passiver i alt | 554 | 912 | 1.130 | 940 | 862 | −8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tommerup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Assens