God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kærgade 33, 8940 Randers SV · Computerprogrammering
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 90,6 % | 92,1 % | 90 % | 88,3 % | 81,5 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 0,9 % | -1,6 % | 7,2 % | 7,3 % | 2 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 0,9 % | -5,5 % | 17,8 % | 17,4 % | 7,7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 179,2 % | 167,2 % | 144,3 % | 142,5 % | 135,9 % | God | |
| Soliditetsgrad | 44,2 % | 40,2 % | 30,7 % | 29,8 % | 26,4 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,1 % | -13,7 % | 57,9 % | 58,2 % | 29,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 44,2 % | 40,2 % | 30,7 % | 29,8 % | 26,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 55,8 % | 59,8 % | 69,3 % | 70,2 % | 73,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 125 % | 97,7 % | 82,4 % | 83,4 % | 44,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 845.952 kr. i 2021 til 1.018.567 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 846 | 830 | 948 | 982 | 1.019 | +4 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 766.675 kr. i 2021 til 830.036 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 767 | 764 | 853 | 867 | 830 | −4 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 759.143 kr. i 2021 til 809.584 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 759 | 777 | 785 | 795 | 810 | +2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 7.532 kr. i 2021 til 20.452 kr. i 2025 (+172 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8 | -13 | 68 | 72 | 20 | −72 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 3.660 kr. i 2021 til 20.930 kr. i 2025 (+472 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | -14 | 67 | 72 | 21 | −71 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.472 kr. i 2021 til 16.442 kr. i 2025 (+565 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | -14 | 55 | 56 | 16 | −70 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 13 | 22 | 39 | 42 | 42 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 188.135 kr. i 2021 til 69.961 kr. i 2025 (−63 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 188 | 152 | 177 | 188 | 70 | −63 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 270 | 261 | 310 | 321 | 214 | −33 % | |
| Aktiver i alt | 270 | 261 | 310 | 321 | 214 | −33 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 119.160 kr. i 2021 til 56.442 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 119 | 105 | 95 | 96 | 56 | −41 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 150.542 kr. i 2021 til 157.306 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 151 | 156 | 215 | 225 | 157 | −30 % | |
| Passiver i alt | 270 | 261 | 310 | 321 | 214 | −33 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers SV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers