Finansiel kreditstyrke
BETAAcceptabel
Confidence 100%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hjelmvej 1, 4780 Stege · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | 0,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 8,6 % | 30,3 % | 25 % | 23,7 % | -36,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 227,3 % | 296,5 % | 307,1 % | 267,8 % | 271,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 60,7 % | 74,2 % | 77,1 % | 71,7 % | 68,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 14,2 % | 40,8 % | 32,4 % | 33,1 % | -53,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | -85.050 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 60,7 % | 74,2 % | 77,1 % | 71,7 % | 68,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 39,3 % | 25,8 % | 22,9 % | 28,3 % | 31,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 50 % | 54,1 % | 94,5 % | 145,3 % | 166,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 107.933 kr. i 2021 til 467.629 kr. i 2025 (+333 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 108 | 161 | 244 | 326 | 468 | +44 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | 553 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 29.650 kr. i 2021 til -85.908 kr. i 2025 (−390 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 30 | 69 | 83 | 166 | -86 | −152 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 30.005 kr. i 2021 til -192.256 kr. i 2025 (−741 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 30 | 124 | 126 | 204 | -192 | −194 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 22.506 kr. i 2021 til -175.631 kr. i 2025 (−880 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 23 | 109 | 109 | 166 | -176 | −206 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 28 | 84 | 129 | 170 | 67 | −60 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 28 | 84 | 129 | 170 | 67 | −60 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 51.362 kr. i 2021 til 251.288 kr. i 2025 (+389 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 51 | 50 | 94 | 287 | 251 | −12 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 234 | 277 | 306 | 529 | 409 | −23 % | |
| Aktiver i alt | 261 | 361 | 435 | 699 | 477 | −32 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 158.410 kr. i 2021 til 325.899 kr. i 2025 (+106 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 158 | 268 | 336 | 502 | 326 | −35 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 102.720 kr. i 2021 til 150.945 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 103 | 93 | 100 | 198 | 151 | −24 % | |
| Passiver i alt | 261 | 361 | 435 | 699 | 477 | −32 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske