Finansiel kreditstyrke
BETASvag
Confidence 100%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Gadevangen 16A, 2800 Kgs.Lyngby · Finansiel leasing
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 60 % | -2,8 % | -0,9 % | -0,7 % | -2,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 345 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 83 % | 97,7 % | 97,7 % | 98,5 % | 97,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 72,3 % | -2,9 % | -0,9 % | -0,7 % | -2,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 83 % | 97,7 % | 97,7 % | 98,5 % | 97,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 17 % | 2,3 % | 2,3 % | 1,5 % | 2,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 70,5 % | 151,3 % | 151,3 % | 193,3 % | 56,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 173.400 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 173 | – | – | – | 0 | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 167.811 kr. i 2022 til -5.336 kr. i 2026 (−103 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 168 | -6 | -2 | – | -5 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 166.953 kr. i 2022 til -5.336 kr. i 2026 (−103 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 167 | -7 | -2 | -2 | -5 | −224 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 166.953 kr. i 2022 til -5.336 kr. i 2026 (−103 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 167 | -7 | -2 | -2 | -5 | −224 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 115 | 117 | 117 | 117 | 117 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 115 | 117 | 117 | 117 | 117 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 33.383 kr. i 2022 til 2.996 kr. i 2026 (−91 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 33 | 8 | 8 | 6 | 3 | −53 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 163 | 113 | 111 | 107 | 104 | −3 % | |
| Aktiver i alt | 278 | 230 | 228 | 224 | 221 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 231.051 kr. i 2022 til 215.564 kr. i 2026 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 231 | 225 | 223 | 221 | 216 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 47.376 kr. i 2022 til 5.276 kr. i 2026 (−89 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 47 | 5 | 5 | 3 | 5 | +61 % | |
| Passiver i alt | 278 | 230 | 228 | 224 | 221 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske