Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Parnasvej 31, 4180 Sorø · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 87,9 % | 61,3 % | 39,6 % | 32,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 0 % | 574,7 % | 114,6 % | 120 % | God | |
| Soliditetsgrad | 98,8 % | 79,2 % | 72,8 % | 75,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 89 % | 77,4 % | 54,4 % | 42,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 98,8 % | 79,2 % | 72,8 % | 75,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 1,2 % | 20,8 % | 27,2 % | 24,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 52,4 % | 8,6 % | 14,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -4.368 kr. i 2022 til -9.843 kr. i 2025 (−125 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -4 | -4 | -9 | -10 | −8 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | 0 | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -4.368 kr. i 2022 til -9.843 kr. i 2025 (−125 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -4 | -4 | -9 | -10 | −8 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 322.146 kr. i 2022 til 148.819 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 322 | 140 | 142 | 149 | +5 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 323.108 kr. i 2022 til 151.092 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 323 | 140 | 143 | 151 | +6 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 367 | 184 | 271 | 364 | +34 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 367 | 184 | 271 | 364 | +34 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1 kr. i 2022 til 12.580 kr. i 2025 (+1257900 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 4 | 7 | 13 | +86 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 45 | 90 | 102 | +13 % | |
| Aktiver i alt | 367 | 228 | 361 | 465 | +29 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 363.108 kr. i 2022 til 352.646 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 363 | 181 | 263 | 353 | +34 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 39.732 kr. i 2023 til 27.802 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 40 | 20 | 28 | +42 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.375 kr. i 2022 til 84.572 kr. i 2025 (+1833 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4 | 8 | 79 | 85 | +8 % | |
| Passiver i alt | 367 | 228 | 361 | 465 | +29 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sorø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.