Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Jernaldervej 330, 8210 Aarhus V · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 15,1 % | 15,7 % | 9,9 % | 28,7 % | 35 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 446,9 % | 520,4 % | 609,1 % | 448,1 % | 303 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 73,6 % | 76,5 % | 80,9 % | 69,8 % | 57,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 20,5 % | 20,5 % | 12,2 % | 41,2 % | 60,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 73,6 % | 76,5 % | 80,9 % | 69,8 % | 57,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 26,4 % | 23,5 % | 19,1 % | 30,2 % | 42,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 400,8 % | 438,1 % | 536,8 % | 380,9 % | 270,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 736.904 kr. i 2021 til 1.118.175 kr. i 2025 (+52 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 737 | 790 | 741 | 1.105 | 1.118 | +1 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 537.314 kr. i 2021 til 599.158 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 537 | 538 | 568 | 598 | 599 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 199.590 kr. i 2021 til 519.017 kr. i 2025 (+160 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 200 | 253 | 172 | 507 | 519 | +2 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 195.853 kr. i 2021 til 526.187 kr. i 2025 (+169 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 196 | 246 | 167 | 509 | 526 | +3 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 152.384 kr. i 2021 til 410.423 kr. i 2025 (+169 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 152 | 192 | 130 | 397 | 410 | +3 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 897.664 kr. i 2021 til 1.039.277 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 898 | 1.021 | 1.152 | 1.165 | 1.039 | −11 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.001 | 1.212 | 1.307 | 1.370 | 1.162 | −15 % | |
| Aktiver i alt | 1.012 | 1.224 | 1.318 | 1.382 | 1.174 | −15 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 744.636 kr. i 2021 til 674.317 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 745 | 937 | 1.067 | 964 | 674 | −30 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 43.469 kr. i 2021 til 115.764 kr. i 2025 (+166 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 43 | 54 | 37 | 112 | 116 | +3 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 223.944 kr. i 2021 til 383.643 kr. i 2025 (+71 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 224 | 233 | 215 | 306 | 384 | +25 % | |
| Passiver i alt | 1.012 | 1.224 | 1.318 | 1.382 | 1.174 | −15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aarhus V — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus