Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lundevej 8, 9900 Frederikshavn · Engroshandel med metaller og metalmalme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,9 | 1,3 | 1 | 1,3 | 2,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 16,2 % | 3,7 % | -1,2 % | 5,3 % | 13,9 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 192,3 % | 215,9 % | 190,9 % | 252,2 % | 223,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 49,8 % | 54,4 % | 48,2 % | 58,5 % | 53,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 32,6 % | 6,9 % | -2,5 % | 9 % | 26,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 577.486 kr. | 288.688 kr. | 47.484 kr. | 256.095 kr. | 684.556 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 49,8 % | 54,4 % | 48,2 % | 58,5 % | 53,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 50,2 % | 45,6 % | 51,8 % | 41,5 % | 46,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,4 % | 0,6 % | 1,2 % | 1,1 % | 3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.164.749 kr. i 2021 til 1.196.184 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.165 | 1.018 | 722 | 1.017 | 1.196 | +18 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 587.263 kr. i 2021 til 511.628 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 587 | 729 | 675 | 761 | 512 | −33 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 540.575 kr. i 2021 til 657.257 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 541 | 249 | 21 | 238 | 657 | +176 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 437.532 kr. i 2021 til 587.984 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 438 | 88 | -38 | 150 | 588 | +291 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 437.532 kr. i 2021 til 458.178 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 438 | 91 | -30 | 117 | 458 | +292 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 87 | 49 | 23 | 5 | 146 | +2824 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 93 | 55 | 29 | 11 | 152 | +1281 % | |
| Varebeholdninger | 1.943 | 2.009 | 2.088 | 2.015 | 2.034 | +1 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 5.006 kr. i 2021 til 42.495 kr. i 2025 (+749 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5 | 7 | 15 | 9 | 42 | +359 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.601 | 2.369 | 2.406 | 2.195 | 3.145 | +43 % | |
| Aktiver i alt | 2.694 | 2.424 | 2.435 | 2.206 | 3.297 | +49 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.341.024 kr. i 2021 til 1.749.583 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.341 | 1.319 | 1.175 | 1.291 | 1.750 | +35 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 7.942 kr. i 2022 til 140.448 kr. i 2025 (+1668 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 8 | 0 | 44 | 140 | +216 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.352.938 kr. i 2021 til 1.406.500 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.353 | 1.097 | 1.260 | 870 | 1.407 | +62 % | |
| Passiver i alt | 2.694 | 2.424 | 2.435 | 2.206 | 3.297 | +49 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 2 | – | 2 | 2 | 0 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Frederikshavn — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Frederikshavn