Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Erhvervsbyvej 13, 8700 Horsens · Dyrlægeaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -7,4 % | 36,2 % | -83,8 % | 51,8 % | 3,1 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 234 % | 368,1 % | 140,9 % | 379,1 % | 319,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 57,3 % | 72,8 % | 29 % | 73,6 % | 68,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -13 % | 49,7 % | -288,8 % | 70,3 % | 4,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 57,3 % | 72,8 % | 29 % | 73,6 % | 68,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 42,7 % | 27,2 % | 71 % | 26,4 % | 31,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 187,3 % | 360,8 % | 81,3 % | 298,4 % | 274,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 195.950 kr. i 2021 til 143.497 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 196 | 206 | 192 | 163 | 143 | −12 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 205.501 kr. i 2021 til 138.039 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 206 | 120 | 288 | 81 | 138 | +71 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -9.551 kr. i 2021 til 5.459 kr. i 2025 (+157 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -10 | 87 | -97 | 82 | 5 | −93 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -11.088 kr. i 2021 til 5.459 kr. i 2025 (+149 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -11 | 86 | -97 | 82 | 5 | −93 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -8.833 kr. i 2021 til 5.459 kr. i 2025 (+162 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -9 | 67 | -100 | 82 | 5 | −93 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 94.952 kr. i 2021 til 153.183 kr. i 2025 (+61 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 95 | 182 | 69 | 125 | 153 | +22 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 119 | 186 | 120 | 159 | 178 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 119 | 186 | 120 | 159 | 178 | +12 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 67.911 kr. i 2021 til 122.452 kr. i 2025 (+80 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 68 | 135 | 35 | 117 | 122 | +5 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 50.682 kr. i 2021 til 55.738 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 51 | 50 | 85 | 42 | 56 | +33 % | |
| Passiver i alt | 119 | 186 | 120 | 159 | 178 | +12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens