Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bystævnet 49, 5474 Veflinge · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Kapacitetsgrad | 1,6 | -4,8 | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Afkastningsgrad | 0,8 % | -24,8 % | 20,2 % | 35,8 % | -1,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 17,2 % | 3,7 % | 19,4 % | 42,7 % | 34,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | -4,4 % | -29,9 % | -16,1 % | 21,3 % | 21,5 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -18,8 % | 83 % | -125,1 % | 167,7 % | -8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 54.438 kr. | -169.219 kr. | 87.323 kr. | — | -10.216 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | -4,4 % | -29,9 % | -16,1 % | 21,3 % | 21,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 104,4 % | 129,9 % | 116,1 % | 78,7 % | 78,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 6,2 % | 0,1 % | 5,9 % | 41,3 % | 34,5 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reetableret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | 0 | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 54.438 kr. i 2021 til -10.216 kr. i 2025 (−119 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 54 | -169 | 87 | 297 | -10 | −103 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 20.538 kr. i 2021 til -10.216 kr. i 2025 (−150 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 21 | -204 | 87 | – | -10 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 3.670 kr. i 2021 til -10.216 kr. i 2025 (−378 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4 | -218 | 86 | 297 | -10 | −103 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 6.737 kr. i 2021 til -10.216 kr. i 2025 (−252 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7 | -175 | 117 | 231 | -10 | −104 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 711 | 676 | 449 | 449 | 449 | 0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 711 | 676 | 449 | 449 | 449 | 0 % | |
| Varebeholdninger | 70 | 0 | 70 | 0 | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 39.549 kr. i 2021 til 146.014 kr. i 2025 (+269 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 40 | 1 | 40 | 192 | 146 | −24 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 110 | 28 | 131 | 198 | 146 | −26 % | |
| Aktiver i alt | 820 | 704 | 579 | 647 | 595 | −8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -35.787 kr. i 2021 til 127.712 kr. i 2025 (+457 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -36 | -210 | -93 | 138 | 128 | −7 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 166.808 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 167 | 132 | 0 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 635.245 kr. i 2021 til 422.738 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 635 | 772 | 673 | 465 | 423 | −9 % | |
| Passiver i alt | 820 | 704 | 579 | 647 | 595 | −8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Veflinge — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Nordfyns