Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Engparken 26, 6740 Bramming · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 1,1 | 1,2 | 1,3 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,5 % | 17,2 % | 15,5 % | 21,7 % | 29,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 90,2 % | 145,4 % | 143,5 % | 142,6 % | 172,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 24,5 % | 35,3 % | 32,2 % | 30,6 % | 42,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 10,2 % | 48,9 % | 48,1 % | 70,8 % | 68,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 118.189 kr. | 226.417 kr. | 204.103 kr. | 442.371 kr. | 375.459 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 24,5 % | 35,3 % | 32,2 % | 30,6 % | 42,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 75,5 % | 64,7 % | 67,8 % | 69,4 % | 57,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 80,4 % | 8,4 % | 33,3 % | 134 % | 93,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 780.262 kr. i 2021 til 1.557.859 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 780 | 1.330 | 1.184 | 1.612 | 1.558 | −3 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 662.073 kr. i 2021 til 1.182.400 kr. i 2025 (+79 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 662 | 1.103 | 946 | 1.170 | 1.182 | +1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 34.710 kr. i 2021 til 311.933 kr. i 2025 (+799 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 35 | 126 | 145 | 352 | 312 | −11 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 33.201 kr. i 2021 til 312.350 kr. i 2025 (+841 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 33 | 120 | 143 | 352 | 312 | −11 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 11.409 kr. i 2021 til 243.255 kr. i 2025 (+2032 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11 | 107 | 104 | 274 | 243 | −11 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 150 | 77 | 54 | 38 | 27 | −29 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 150 | 77 | 54 | 38 | 27 | −29 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | 25 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 271.818 kr. i 2021 til 440.395 kr. i 2025 (+62 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 272 | 31 | 143 | 1.152 | 440 | −62 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 305 | 541 | 616 | 1.227 | 809 | −34 % | |
| Aktiver i alt | 455 | 619 | 670 | 1.264 | 835 | −34 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 111.409 kr. i 2021 til 356.295 kr. i 2025 (+220 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 111 | 218 | 216 | 387 | 356 | −8 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 338.222 kr. i 2021 til 468.969 kr. i 2025 (+39 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 338 | 372 | 430 | 860 | 469 | −45 % | |
| Passiver i alt | 455 | 619 | 670 | 1.264 | 835 | −34 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Bramming — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg